NATO bude hledat způsoby společného financování obrany

V době hospodářské krize vsadí Severoatlantická aliance (NATO) na sdružování prostředků pro zajistění obranyschopnosti svých členů. O takzvané inteligentní obraně budou v Bruselu jednat ministři obrany 28 členských zemí Aliance. Půjde například o pořízení technologie k monitorování okolí bojových operací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen na tiskové konferenci.

Anders Fogh Rasmussen na tiskové konferenci. | Foto: Tomáš Adamec

"Zvýšit naši obrannou kapacitu není jen nutné, ale dokonce životně důležité," prohlásil v předvečer ministerské schůzky generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Podle něj je třeba vynakládat peníze na prioritní záležitosti, a to společně. Jde především o projekty, které pomohou posílit bezpečnost všech.

Proto se budou ministři radit například o financování provozu několika bezpilotních letounů, které dokáží z několikakilometrové výšky monitorovat situaci na Zemi a varovat před nebezpečím, nebo lépe plánovat bojové operace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministři obrany NATO zhodnotí vojenské mise a poradí se o investování do inteligentní obrany. Podrobnosti na Rádiu Česko od bruselského zpravodaje Pavla Nováka a českého velvyslance při NATO Martina Povejšila.

Na koupi takových letounů se ale podílí sotva polovina členů Aliance, a s ostatními zeměmi se neshoduje na způsobu placení provozu takového systému.

Disproporce ve schopnostech je jedním z poučení libyjské operace

Jak na Rádiu Česko uvedl český velvyslanec při NATO Martin Povejšil, členské země aliance hodnotí misi v Libyi jako velmi úspěšnou, protože se na ni prokázala celá řada věcí.

„Za prvé to, že i evropští spojenci, samozřejmě za podpory USA, jsou schopni takovou operaci vést. Čili NATO není nutně závislé na masivní podpoře Spojených států. Za druhé ta samotná operace vykazuje jasné vojenské úspěchy. My se domníváme, že je otázka relativně krátkého času než ji bude možné skončit,“ uvedl.

Velvyslanec nicméně potvrdil slova generálního tajemníka aliance Anderse Fogha Rasmussena, podle kterého ovšem operace ukázala i to, že Evropané jsou pořád závislí na vyspělejší technice Spojených států - bezpilotních letounech, pozorovacím vybavení a zbraních s vysokou přesností. „Tato disproporce ve schopnostech je jedním z velkých poučení libyjské operace,“ řekl Povejšil.

Co se týče úvah o nákupu bezpilotních letounů, které dokáží z několikakilometrové výšky monitorovat situaci na zemi a varovat před nebezpečím, nebo lépe plánovat bojové operace, podle českého velvyslance při Alianci Martina Povejšila se 13 členů NATO chystá podepsat smlouvu o získání bezpilotních letadel od Spojených států.

„Přičemž tyto letouny by do budoucna měly působit ve prospěch celé aliance, tedy nejen ve prospěch 13 zemí, které se budou finančně podílet na nákupu. Vnímáme to jako určitý pilotní projekt mnohonárodní spolupráce, který se zaměřuje na jednu ze zásadních schopností , která je nezbytná pro vedení aliančních operací,“ uvedl.

Pavel Novák, Tomáš Pavlíček, bre, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme