NATO bude jednat o možné transformaci aliance

Transformace NATO v globální bezpečnostní organizaci, jejíž působnost by nebyla omezená jen na euro-atlantický prostor. Tahle revoluční myšlenka podporovaná hlavně Spojenými státy se zřejmě ocitne v centru pozornosti na každoroční bezpečnostní konferenci, která v pátek večer začala v Mnichově. Sjely se na ni čtyři desítky ministrů zahraničí, obrany, šéfové států a vlád. Dá se však předpokládat, že plán Washingtonu se zřejmě nebude zamlouvat všem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO - 19 zemí | Foto: NATO

Reakce spojenců v alianci zatím neoficiálně zjišťovala americká velvyslankyně v NATO Nulandová. Zatímco Nizozemci a Britové by nové globální zaměření aliance přivítali, Francie podle deníku Süddeutsche Zeitung naznačila, že se na vojenské organizaci s celosvětovou působností podílet nehodlá.

Snahy o transformaci NATO urychlil zájem například Japonska nebo Austrálie na těsnější spolupráci s aliancí i nové bezpečnostní výzvy, které leží mimo teritoriální vymezení organizace.

Na úvod mnichovské konference vyzval gruzínský prezident Saakašvili k brzkému přijetí své země a Ukrajiny do NATO. To se spolu se zamýšlenou reformou Severoatlantické aliance bude jen pramálo líbit Rusku, které v bavorské metropoli zastupuje ministr obrany Ivanov.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme