NATO bude zvyšovat počet vojáků v Afghánistánu

Severoatlantická aliance posílí své stavy ve vojenské misi v Afghánistánu. Ke třiceti tisícům nových vojáků Spojených států může přibýt nejméně sedm tisíc mužů z dalších členských zemí NATO. Po setkání spojenců s přispěvateli do afgánské operace to prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmuseen.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nástup vojáků 601. skupiny

Nástup vojáků 601. skupiny | Foto: 601. skupina speciálních sil

Na jednání čtyřiceti zemí, které se podílejí na misi ISAF, slíbilo zvýšení počtu svých jednotek - podle generálního tajemníka NATO - nejméně 25 zemí. To ale stejně nestačí na splnění přání Spojených států, aby spojenci dali dohromady asi deset tisíc vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák a zahraničně-politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák v poledních Ozvěnách dne ČRo 1 o zvýšení počtu vojáků NATO v Afghánistánu

I tak je to podle českého velvyslance při NATO Martina Povejšila příjemné překvapení. "Navíc jednotlivé země zatím jen orientačně indikovaly, kolik vojáků by byly schopny uvolnit," řekl Povějšil s tím, že ve skutečnosti může být vojáků o něco více.

V roce 2010 tedy bude bezpečnost a boj s povstalci z řad Talibanu v Afganistánu zajišťovat včetně příslušníků americké armády o 37 tisíc vojáků víc. Budou se ovšem podílet i na výcviku afgánské armády a policie a reknstrukci země, aby se jednou dokázal Afganistán postavit na vlastní nohy a spravovat se sám.

Nejvíc českých vojáků bude v Lógaru

Co se týká České republiky, náš kontingent může v příštím roce čítat maximálně 535 příslušníků ozbrojených sil, nejvíc jich bude - přes tři sta - v provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar. Další se rozmístí na vojenskou vrtulníkovou základnu nebo na letiště v metropoli Kábulu.

Ze sídla aliance informoval zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák, že například Itálie plánuje vyslat dalších tisíc mužů nebo Velká Británie pět set, takže bude mít v Afghánistánu už deset tisíc vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec při NATO Martin Povejšil a Bohumila Ranglová, vedoucí civilní části rekonstrukčního týmu v Logaru v pořadu Radiofórum.

Ke zvýšení vojenského kontingentu přispěje i Maďarsko. Ve Washingtonu to oznámil maďarský premiér Gordon Bajnai. Maďarský kontingent by se měl navýšit o dvě stovky vojáků, což znamená šedesátiprocentní nárůst oproti současnosti.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla ještě před schůzkou, že reakce spojenců na americkou žádost byla pozitivní. Toto hodnocení podpořil v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu 1 Milan Slezák.

Konstatoval, že oněch sedm tisíc posil z dalších členských zemí NATO je víc, než se čekalo, zvlášť v kontextu faktu, že vysílání vojáků do Afghánistánu nepřináší vládám jednotlivých zemí popularitu. Jednak to stojí finance a pak obyvatelé evropských zemí neberou válku v Afghánistánu za svou. Odhadl to na dvě třetiny.

I v České republice je část veřejnosti proti posilování kontingentu v Afghánistánu, lidé často nevědí, proč by tam měli nějací čeští vojáci vůbec být, souhlasil zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu 1.

Pavel Novák, Gregor Martin Papucsek, Milan Slezák, Alice Kottová, Miroslav Panuška, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme