NATO čeká restrukturalizace

Severoatlantická aliance musí zhubnout. O zeštíhlení NATO jednali v Bruselu ministři obrany a zahraničí 28 členských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Severoatlantickou alianci čeká odtučňovací kúra. Musí snížit své finanční náklady a stát se efektivnější. Na dietě, kterou Alianci naordinují se předběžně dohodli ministři obrany a zahraničí jejích 28 členských zemí.

Definitivně má program zeštíhlení NATA schválit listopadový summit aliance v Lisabonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Pavel Novák o zeštíhlení struktur NATO

Počet velitelských míst v alianci má klesnout z 13 tisíc na celých 9 tisíc. Podle diplomatických zdrojů mají zaniknout nadbytečná oblastní velitelství v některých zvláště jihoevropských zemích, které je získaly v době, kdy vstupovaly do obranného společenství.

„Pro nás je důležité, žádné velitelství nemáme, tedy ani o žádné nemůžeme přijít,“ řekl český ministr obrany Alexander Vondra. Členské země NATO se také shodly na redukci 14 aliančních agentur na pouhé 3. Podle Vondry je potřeba, aby se v alianci obrazně řečeno ořezalo přebytečné sádlo a svaly, tedy obranné schopnosti zůstaly stejné, nebo i posílené.

Severoatlantická aliance by si měla podle svého generálního tajemníka Anderse Fogha Rasmussena vybudovat protiraketový štít. Aliance podle něj potřebuje vytvořit protiraketový deštník nehledě na doznívající hospodářskou krizi.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme