NATO chce dále posílit vojenskou přítomnost ve východní Evropě

Severoatlantická aliance se chystá v reakci na politiku Ruska zvýšit svou vojenskou přítomnost ve východní části aliančního území. Ministři obrany NATO se v Bruselu shodli na urychlení příslušných plánů, které mají být dokončeny na červencovém summitu aliance ve Varšavě. Informovala o tom agentura DPA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf NATO Jens Stoltenberg hovoří s novináři na úvod dvoudenní schůzky aliance v Bruselu | Zdroj: ČTK

Aliance už v minulých letech výrazně posílila svou přítomnost a připravenost jednotek na svém východním křídle. Ministři by tuto přítomnost měli nyní ještě zvýšit. "To vyšle jasný signál, že NATO odpoví jednotně na každou agresi proti některému z jeho členů," řekl na úvodním briefingu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Podle aliančních zdrojů mají být vojenské posily - až 1000 vojáků v každé zemi - rozmístěny v Polsku, pobaltských státech, Bulharsku a Rumunsku, které mají pocit ohrožení kvůli ruské politice v ukrajinském konfliktu. Moskva v něm podporuje separatisty.

Ve zmíněných zemích už NATO od loňska buduje regionální velitelství, v nichž ale působí jen zhruba po 50 vojácích. Nyní mají tato velitelství sloužit mimo jiné jako plánovací a koordinační centra pro cvičení nových sil velmi rychlé reakce (VJTF). Kromě toho jsou zamýšleny jako jasný vzkaz ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, napsala DPA.

Český ministr obrany Martin Stropnický dnes oznámil, že i v rámci visegrádské čtyřky se mluví o vyslání rotační roty do pobaltských zemí, které kvůli napětí s Ruskem dlouhodobě požadují vyslání aliančních jednotek na své území. S tamními vojáky by absolvovala společný výcvik.

Situaci v Pobaltí a obavy pobaltských zemí z Ruska probral Stropnický i se svým americkým protějškem Ashtonem Carterem. Označil za významné, že USA zvyšují svůj příspěvek na evropskou bezpečnost. To se podle něj projeví i v počtu vojáků.

Záměr Severoatlantické aliance mít ve východní Evropě největší vojenskou přítomnost od konce studené války je destabilizující prvek namířený proti Rusku, reagovala na program jednání ministrů NATO mluvčí ruského ministerstva obrany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme