NATO dnes zveřejní požadavky USA
Spojené státy se na své spojence z NATO obrátily s řadou požadavků, které zatím zůstávají v podstatě tajné. Německý kancléř Gerhard Schröder nicméně s některými podrobnostmi večer seznámil v Berlíně novináře. Podle agentury AFP požadovaná opatření obsahují ochranu amerických zařízení v členských zemích aliance, souhlas s využíváním jejich vzdušného prostoru, kontrolu tohoto prostoru a spolupráci zpravodajských služeb. Další opatření z amerického seznamu zůstávájí zatím podle Schröder tajná.
Kancléř dále oznámil, že americká žádost byla adresována NATO jako celku, nikoli jednotlivým členských zemím aliance.
Útok proti afghánskému Talibanu začne možná ve středu. Napjaté očekávání nevládne jen v Afghánistánu, ale i v sousedním Pákistánu. A to především v severozápadním teritoriu v okolí města Péšavár. Právě tam totiž žije mnoho afghánských uprchlíků. Až jeden milion jich čeká na pomoc na afghánsko-pákistánských hranicích. Jak z místa informuje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Petr Vavrouška, všichni se ptají, kdy přijde odvetný úder za teroristické akce ve Spojených státech.
Pákistánský vojenský analytik, který si nepřál být jmenován, mu řekl, že pokud je v regionu na návštěvě americký ministr zahraničí Donald Rumsfeld a v pátek pravděpodobně do Islámábádu přiletí britský premiér Tony Blair, akce se do té doby nespustí. Šéf světového programu pro výživu tady v Péšaváru Michael Haggins zase doufá, že útoky přijdou až za několik dnů, aby jeho organizace stihla dopravit do Afghjánsitánu další tuny základních potravin. Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky nyní tlačí na pákistánskou vládu, aby otevřela hranice pro afghánské uprchlíky. Koordinátor UNHCR v Pešaváru Jusuf hasan Radiožurnálu potvrdil, že u hranic nyní čekají desetitisíce Afghánců. Útok by se měl proto civilnímu obyvatelstvu proto co nejvíce vyhnout.
Přípravy Spojených států na boj proti teroristům opravdu vrcholí. V Saúdské Arábii vyjednává americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Představitele Saúdské Arábie, Egypta, Ománu a Uzbekistánu má seznámit s důkazy o podílu Úsamy bin Ládina na útocích z 11. září. Ve Washingtonu se také diskutuje o možném zapojení sousedních zemí Afghánistánu do plánovaného konfliktu.
Náměstek amerického ministra zahraničí prohlásil, že Spojené státy omezí na minimum využití základen v Pákistánu ze strachu z narušení křehké stability v zemi, která vlastní jaderné zbraně. V New Yorku je připraveno k rozmístění ve střední Asii na tisíc členů horské divize americké armády. Mluvčí ministerstva zahraničí oznámil, že vysoce postavený americký diplomat Richard Haas se dnes sejde v Itálii s bývalým afghánským králem zaírem Šáhem. Newyorský Wall Street povzbudilo oznámení prezidenta Bushe o návrhu 75 miliard dolarů na oživení americké ekonomiky.
Pákistán se připravuje na odvetný útok Spojených států proti sousednímu Afghánistánu. Jakákoliv vojenská akce Američanů by totiž mohla rozpoutat násilnosti v Pákistánu. Řada lidí nesouhlasí s vládní podporou vojenského zásahu Spojených států. Federální pákistánská vláda nařídila provinčním správám, aby začaly registrovat dobrovolníky, kteří se budou hlásit k obraně země. Zároveň by měly místní samosprávy zajistit trénink pro armádní rezervy, aby byly schopny se vypořádat s nebezpečím, které by mohly přinést následující dny. Centrální vláda navíc požaduje, aby se nezávislé polovojenské skupiny zaregistrovaly a nabídly svou pomoc. Jednotlivé pákistánské provincie vláda vyzvala, aby ji informovaly o svém postupu při formování jakéhokoli obranného uskupení. V současné době má například město Karáčí k dispozici zhruba 10 tisíc dobrovolníků. V souvislosti s blížícím se útokem Spojených států nařídilo pakistánské ministerstvo obrany uvést vzdušné síly do maximální pohotovosti a mise "Jednej nebo zemři". Země se totiž obává, že po akci Američanů na Afghánistán může přijít řada teroristických útoků v Pákistánu.