NATO donutilo Kaddáfího jednotky k ústupu z Misuráty, ty pokračují v ostřelování

NATO zničilo 37 vojenských vozidel Kaddáfího jednotek u západolibyjského města Misuráta. Ty se sice stáhly z jeho centra, ale nepřestávají útočit na jediné místo, odkud je Misuráta přístupná - na přístavní čtvrť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozbořený dům v Misurátě | Foto: AFP

Jak v Odpoledním Radiožurnálu upřesnil Martin Dorazín ze zahraniční redakce, Kaddáfího jednotky se podle svědků stáhly asi 10 kilometrů severně od Misuráty, odkud ostřelují přístav. Ten je jediným přístupovým místem, kudy do města může přijet humanitární pomoc a mohou se odtud zase dostat uprchlíci pryč.

„Svědci uvádějí, že Kaddáfího síly používají ruské raketové systémy GRAD, které jsou známé svou velkou nepřesností. Takže je pravděpodobné, že tam bude hodně obětí mezi civilisty, v přístavu jsou také uprchlíci, kteří čekají na lodě,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

NATO donutilo Kaddáfího síly v Misurátě k ústupu. Podrobnosti od Martina Dorazína v Odpoledním Radiožurnálu.

Ne všichni uprchlíci se na lodě ale dostanou, protože plavidel zatím do přístavu připlulo velmi málo. „Dnes to byla loď s nákladem humanitární pomoci léků a lékařského zařízení, která právě zpět poveze uprchlíky. Těch je tam několik tisíc a právě mezi nimi jsou nejčastější oběti ostřelování Kaddáfího jednotek,“ přiblížil Dorazín.

Strategická Misuráta

Doplnil, že Misuráta je pro Kaddáfího důležitá z několika důvodů. Jako třetí největší libyjské město jde o psychologicky významný bod. A také z vojenského hlediska – otevírá cestu jak na západ, směrem k Tripolisu, tak také na východ, kde trvá konflikt mezi ropnými rafinériemi.

„U měst Rás Lanúf a také Bregy. To je velice důležité místo, protože tam jsou ropná pole a ropovody a obě strany usilují o kontrolu nad tímto územím. Zatím ani jedna nezískala úplnou kontrolu, ale pokud by padla Misuráta, pravděpodobně by došlo i k vývoji v této oblasti,“ přiblížil.

McCain: USA by měly převzít kontrolu na operací v Libyi

Připomněl, že v oblasti Blízkého východu se stále pohybuje vlivný americký senátor za republikány John McCain, který se snaží získat podporu zejména pro libyjské povstalce.

„V katarské televizi řekl, že jediným způsobem, jak sesadit Kaddáfího, je to, aby USA zpět převzaly kontrolu nad celou operací od NATO, které podle něj postupuje liknavě. Spojené státy by se podle senátora měly zapojit i do pozemní operace, což je poměrně radikální názor, který má řadu nepřátel,“ dodal Dorazín.


Misuráta

Martin Dorazín, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme