Ochrana námořních tras v Atlantiku i přesuny po Evropě. NATO zřídí dvě nová velitelství

Severoatlantická aliance bude mít dvě nová velitelství. Jejich vznik schválili v Bruselu ministři obrany NATO. První zajistí ochranu námořních tras přes Atlantik a druhé zabezpečí přesuny vojáků a vybavení po Evropě. Jejich sídla v americkém Norfolku a v Německu ministři potvrdí na příštím zasedání v červnu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga přinesou alianci nová velitelství větší akceschopnost v dobách krize. Jejich vytvořením NATO reaguje na expanzivní politiku Ruska na východě Evropy.

Gruzie touží po NATO a dokazuje to svými vojáky. Jenže jak vysokou cenu je ochotná platit?

Číst článek

Spojené státy na schůzce oznámily zvýšení svého rozpočtu na rozmístění vojáků na evropském kontinentu. Na oplátku od spojenců znovu žádaly navyšování výdajů na obranu na dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu.

„To bylo zmíněno i americkou stranou, že by bylo dobré, abychom urychlili naše výdaje,“ přiblížila Radiožurnálu ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová ( za ANO).

Členské země se zavázaly zvýšit obranné výdaje na minimálně dvě procenta HDP do roku 2024. Většina tohoto cíle zatím nedosáhla. Mezi tyto státy patří i Česko, které dává na armádu přes jedno procento HDP.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme