Ministr zahraničí Klimkin: Ukrajina se v nejbližší době nestane členem Evropské unie nebo NATO

Ukrajině se sotva podaří stát se v nejbližších letech členem Evropské unie a Severoatlantické aliance. V rozhovoru pro televizní kanál 1+1 to v úterý večer prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Doufá nicméně, že členství v obou organizacích nebude otázkou desetiletí.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Klimkin si je vědom, že pro vstup do Evropské unie a NATO Ukrajina „musí ještě mnohé vykonat, mnohé se v zemi musí změnit“. Mezi Kyjevem a unií platí dohoda o přidružení. Ukrajinský prezident Petro Porošenko nedávno vyjádřil naději, že země se stane členem unie před rokem 2025.

Putin varoval NATO před přijetím Ukrajiny a Gruzie. Vidí to jako agresivní krok Západu

Číst článek

Stálý zástupce Ukrajiny při NATO Vadym Prystajko v televizi 112 Ukrajina řekl, že země má šanci stát se členem NATO po vstupu Makedonie, která by podle amerických činitelů mohla být přijata do aliance jako její třicátý stát na začátku příštího roku.

„Stát se třicátým členem už nestihneme, ale budeme-li pracovat, můžeme se klidně stát jednatřicátým nebo dvaatřicátým,“ řekl Prystajko. Za hlavní podmínku označil posílení obranyschopnosti země.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton při loňské návštěvě Kyjeva řekl, že Ukrajina na cestě vedoucí do Severoatlantické aliance pokročila, ale ještě více práce má stále před sebou. Proti rozšíření NATO se tvrdě staví Rusko, výhrady mají i někteří politici členských zemí NATO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme