‚Jsme lepší a lepší při obraně systémů.‘ NATO podpořilo Nizozemsko za odhalení kyberútoku

Severoatlantická aliance ve čtvrtek jednoznačně podpořila Nizozemsko a Británii poté, co obě země informovaly o nepodařeném kybernetickém útoku na sídlo Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu. Podle amerického ministra obrany Jamese Mattise důkazy „na sto procent“ podporují tvrzení obou zemí, že za dubnovým útokem stojí ruská vojenská rozvědka GRU.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg ruský postup označil za očividnou snahu podrývat mezinárodní právo a instituce. To, že dvě členské země aliance takový útok v dubnu úspěšně zmařily, dokládá podle něj rostoucí schopnost NATO a jeho členů úspěšně se v kybernetické oblasti bránit.

Nizozemsko vypovědělo dva ruské agenty. Viní je, že plánovali špionáž laboratoře spojené s Novičokem

Číst článek

Nizozemské a britské prohlášení přišlo v den, kdy v alianční centrále v Bruselu ministři obrany členských zemí diskutovali kromě jiného právě o posilování schopností NATO v této oblasti.

Aliance v roce 2016 na summitu ve Varšavě označila kyberprostor za operační prostřední na stejné úrovni, jako je souš, moře a vzduch.

NATO a členské země své schopnosti v této oblasti posilují také v souvislosti s opakovanými snahami hackerů proniknout do civilních i vojenských počítačových sítí spojeneckých zemí.

Velká Británie nyní velký počet těchto útoků také připisuje ruské vojenské rozvědce. Ve čtvrtek se proto v Bruselu mluvilo také o tom, jak zapojit kybernetický boj do aliančních misí a operací.

Chyceni při činu

Při útoku na OPCW bylo Rusko v zásadě chyceno při činu, poznamenal Mattis. „Lidé, kteří to dělali, byli dopadeni přímo s používaným vybavením a budou muset nést odpovědnost,“ upozornil americký ministr.

Reakce bude podle něj politickým rozhodnutím poškozených zemí, které budou mít americkou podporu. Nemusí to však znamenat „oko za oko, zub za zub“ v kybernetickém boji, státy NATO podle amerického ministra disponují širokou škálou možných reakcí.

Rumunsko může vydat známého hackera Guccifera do USA, rozhodl tamní soud

Číst článek

„Naše reakce bude určována případ od případu. Ale vidíme, že jsme lepší a lepší při obraně našich systémů, likvidaci a odhalování útoků a také při získávání potřebných zpravodajských informací,“ řekl na tiskové konferenci v alianční centrále generální tajemník Stoltenberg.

Rusko ale podle něj musí přestat se svým nezodpovědným chováním včetně používání síly vůči svým sousedům, pokusů ovlivňovat volby v jiných zemích a širokých dezinformačních kampaní.

Nizozemsko oznámilo, že po rozkrytí operace na svém území vyhošťuje čtyři ruské agenty. Ti byli zadrženi 13. dubna při pokusu proniknout do bezdrátové sítě organizace.

OPCW, která úzce spolupracuje s OSN, letos analyzovala látku použitou při březnové otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury.

Generální tajemník Stoltenberg se ve čtvrtek opakovaně vyhnul přímé odpovědi na otázky, zda a jak začne aliance sama své kybernetické schopnosti využívat nejen k obraně, ale také při ofenzivním působení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme