NATO vyšle do Iráku další vojáky. Mají stabilizovat situaci po vytlačení Islámského státu

Severoatlantická aliance vyšle do Iráku novou výcvikovou misi. V Bruselu to schválili ministři obrany NATO. Mise má pomoci stabilizovat Irák po vytlačení bojovníků tak zvaného Islámského státu. V zemi začne fungovat od července.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci v Iráku (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

V současnosti vede výcvik iráckých vojáků podle šéfa aliance Jense Stoltenberga několik desítek instruktorů. S novou misí jich tam přijde výrazně víc a v zemi budou působit dlouhodobě.

NATO vyšle do Iráku novou výcvikovou misi. Zapojit se chce i Česko

Číst článek

Jejich cílem bude připravit Iráčany, aby dokázali sami cvičit své vojáky a bojovat s radikály. Konkrétní počet aliančních instruktorů bude záviset na požadavcích bagdádské vlády.

Novou misi podpořil i americký ministr obrany Jim Mattis. Podpora ze strany NATO podle něj pomůže Iráčanům zabránit případnému rozšíření podobné teroristické organizace, jako byl Islámský stát. Se zapojením do výcviku iráckých vojáků počítá i Česká republika.

Podle agentury Reuters bude muset NATO do Iráku vyslat minimálně stovky instruktorů, abych jejich působení bylo efektivní.

Česko v současnosti v zemi školí piloty. Má tam také jednotku vojenských policistů a protichemických specialistů.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme