NATO jedná o afghánské misi a své akceschopnosti

Vojenské operace NATO musejí jít ruku v ruce s politickými rozhodnutími. Na schůzce ministrů obrany Severoatlantické aliance v rumunském Brašově to prohlásil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Ministři se věnují hlavně rozšíření mise v Afghánistánu a zlepšení akceschopnosti aliančních jednotek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministři obrany | Foto: EPA

NATO je po svém posledním rozšíření na jaře letošního roku o sedm nových členů včetně Rumunska zcela jinou organizací. To se projevuje i v její první misi mimo hranice Evropy a Severní Ameriky - v Afghánistánu. Jak generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer připomněl, rok 2004 byl pro NATO výjimečný i kvůli dalším událostem.

"Etnické násilnosti v Kosovu, hrůzné teroristické útoky v Madridu, Beslanu i dalších částech světa, počátek výcvikové mise v Iráku a naposledy velmi úspěšné prezidentské volby v Afghánistánu, to vše se dotklo naší působnosti," uvedl Scheffer.

Severoatlantická aliance podle něho potřebuje zkrátit dobu mezi politickými rozhodnutími a samotnými vojenskými akcemi. Problémem zůstává i nedostatečné pokrývání jednotlivých misí NATO z vlastních vojenských zdrojů. To má řešit i vytvoření Jednotky rychlého nasazení.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme