NATO jedná s Ruskem o společné protiraketové obraně

V jihoruském letovisku Soči dnes jednají zástupci Rady Severoatlantické aliance a ruské vlády, a to nejen o společné protiraketové obraně NATO a Ruska, ale také třeba o bezpečnostní situaci v Libyi. Jednání na úrovni velvyslanců se zúčastní také generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen a ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen (vlevo) si podává ruku s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v Soči.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen (vlevo) si podává ruku s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v Soči. | Zdroj: Reuters

NATO zatím prosazovalo spolupráci s Ruskem na protiraketové obraně jako vytvoření dvou zkoordinovaných systémů.

„Navzdory tomu, že NATO dne už Rusko nepovažuje za bezprostřední hrozbu a nevnímá ho jako svého nepřítele, přece jenom ruská strany historicky dávala vždycky najevo, že není ochotná být jen jedním z mnoha, že chce mít možnost chovat se zcela nezávisle,“ řekl Michael Romancov z Metropolitní univerzity Praha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Romancov z Metropolitní univerzity Praha mluví o jednání NATO a Ruska ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Dodal, že není možné do aliančního projektu zapojit jednu stranu, která bude zároveň insiderem a zároveň zůstane outsiderem. Současně se domnívá, že NATO a Rusko jsou blíž nějaké dohodě než před rokem, což ale neznamená, že se nyní skutečně naplní. Finální dohodu očekává nejpravděpodobněji v příštím roce.

Rusko vystupuje proti plánovanému nasazení amerických obranných systémů poblíž svých hranic, neboť to vnímá jako bezpečnostní hrozbu, což ale z vojenského hlediska není podle Michaela Romancova nijak oprávněné.

NATO a Spojené státy trvají na tom, že protiraketový deštník by bránil členské státy aliance proti raketám ze Severní Koreje a Íránu a nebude namířen proti Rusku.

Kreml dal o víkendu najevo, že by chtěl dnešního rokování využít k posouzení situace v Libyi, kde NATO s odvoláním na rezoluci Rady bezpečnosti OSN podniká letecké operace na ochranu civilistů před libyjskou armádou. Moskva v této souvislosti vyjadřuje obavy z vměšování do libyjských záležitostí a doporučuje okamžité zastavení bojů.

„Je evidentní, že předpoklad, jak se bude vyvíjet situace, byl jiný. Ten scénář byl daleko optimističtější,“ řekl Michael Romancov.

Dodal, že Rusko nicméně nemá jakoukoliv možnost zamezit NATO v aktivitách v Libyi, neboť jeho současný potenciál na to nestačí.

Martin Křížek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme