NATO může uplatnit článek 5 Washingtonské smlouvy

Pokud důkazy prokáží, že atentáty proti Spojeným státům byly řízeny ze zahraničí, uplatní NATO článek 5 Washingtonské smlouvy o Severoatlantické alianci. Poprvé v historii o tom rozhodla Rada NATO. Washingtonská smlouva je základním dokumentem aliance a podle jejího pátého článku považují členské státy ozbrojený útok proti jednomu nebo několika z nich, a to v Evropě nebo Severní Americe, za útok proti všem a zavazují se v takovém případě přispět na pomoc napadeným členům, včetně použití ozbrojené síly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Článek byl vypracován v bývalé době studené války, ale je stále platný i v nynějším světě, který čelí mezinárodnímu terorismu", zdůraznil generální tajemník NATO George Robertson, který rozhodnutí mimořádného zasedání rady zveřejnil. "Co se stalo v USA, bylo hrozné a mohlo by se to stát každému členovi aliance, proto jsme došli k tomuto závěru", vysvětlil novinářům a zároveň uvedl, že zatím se o žádné konkrétní vojenské akci nejedná. Rozhodnutí je na Spojených státech, které musí určit viníka útoků a zvážit další postup. Upřesnil, že v případě vedení odvetné akce budou členové aliance povinni poskytnout Američanům asistenci, nebudou se ale muset bojové operace přímo účastnit.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme