NATO nabídne Ukrajině a Gruzii Akční plán členství zřejmě v prosinci

Na prosincovém zasedání Severoatlantické aliance dostanou asi Ukrajina a Gruzie Akční plán členství. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to řekl politický ředitel ministerstva zahraničních věcí Martin Povejšil, který se vrátil ze summitu NATO v Bukurešti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko a George Bush | Zdroj: ČTK

"Ani Ukrajina, ani Gruzie v tuto chvíli nedostaly takzvaný přiznaný Akční plán členství. Na druhé straně v tom závěrečném komuniké ze summitu se zcela jasně konstatuje, že obě tyto země jsou budoucími členy Severoatlantické aliance," uvedl Povejšil.

Ten současně potvrdil, že takhle jasnou kategorickou větu ještě nikdy nikdo v žádném veřejném nebo oficiálním dokumentu Severoatlantické aliance nenapsal. "Toto považuji za mimořádně důležité. Toto konstatování dává jak Ukrajině, tak Gruzii jistotu, že budou-li o to usilovat, tak budou přijaty jako řádní členové do NATO."

O přesném termínu vstupu Gruzie a Ukrajiny do Severoatlantické aliance se zatím podle Martina Povejšila nemluví. Pokud jde ale o Akční plán členství, tak se členské státy shodly, že budou s těmito zeměmi v kontaktu. K vyhodnocení spolupráce dojde na prosincovém setkání ministrů zahraničních věcí NATO.

"V zásadě ministři zahraničí budou moci rozhodnout o případném přiznání statutu zemí v Akční plánu členství na prosincové ministeriádě. A celá ta otázka se nebude muset znovu rozhodovat na úrovni hlav států a šéfů vlád."

Získání Akčního plánu členství by prakticky pro Gruzii a Ukrajinu znamenalo vstup do NATO. Nikdy prý se ale podle Martina Povejšila na Akční plán členství nepohlíželo tak, že se konkrétní země stane členskou zemí. Tu garanci ale teď dává věta z komuniké, že obě dvě země jsou budoucími členy Severoatlantické aliance.

Tomáš Ouředník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme