NATO nabízí Rusku přímou spolupráci v protiraketové obraně

Severoatlantická aliance chce rozptýlit obavy Moskvy ze svého protiraketového deštníku. Po jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO s jejich ruským kolegou Sergejem Lavrovem v Bruselu nabídla Aliance Moskvě přímou spolupráci na protiraketové obraně. Zapojením do projektu se má Rusko nejlépe přesvědčit, že systém není namířený proti němu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a německý ministr zahraničí Guido Westerwelle na jednání NATO-Rusko | Zdroj: Reuters

Nepovažujeme Rusko za hrozbu pro území Aliance a jeho obyvatele. Stejně tak Rusko by nemělo brát NATO jako své ohrožení, řekl po jednání společné rady NATO-Rusko generální tajemník organizace Anders Fogh Rasmussen.

Alianční protiraketový systém není ani technicky konstruovaný proti Rusku a západní experti o tom ruské kolegy informovali.

Rasmussen uvedl, že NATO nabídlo Moskvě vytvoření center pro výměnu dat o protiraketové obraně obou celků. Vyzvalo také ke společným cvičením reakce na případný raketový útok.

Další pokrok v těchto jednáních s Ruskem se ale podle expertů nedá čekat dříve, než se nově zvolený prezident Vladimir Putin ujme řízení státu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme