NATO nad Libyí zůstane, shodli se ministři zahraničí v Berlíně

Severoatlantická aliance nepoleví ve vojenském zásahu v Libyi, bude v něm pokračovat, jak dlouho bude nutné. Potřebovala by ale víc letadel. Prohlásil to dnes v Berlíně na setkání ministrů zahraničí zemí NATO generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. Krátce poté přišla zpráva o leteckém útoku na libyjskou metropoli Tripolis, který se snažily odrazit síly vzdušné obrany Muammara Kaddáfího. Aliance dnes diktátora opět vyzvala, aby dál nekladl odpor povstalcům, ale nic nenasvědčuje tomu, že by apel vyslyšel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projížděl se po Tripolisu Kaddáfí nebo jeho dvojník? | Zdroj: ČTK

Dnes se Kaddáfí během aliančního náletu údajně projížděl městem s triumfálními gesty, jak ho zachytila státní televize. Podle vojenského analytika Martina Kollera to ale mohl být dvojník:

„Aliance neví, kde se přesně Kaddáfí pohybuje, není jasné, kolik má dvojníků, to mohl být i ten člověk, který jezdil po Tripolisu a Kaddáfí mohl sedět někde ve svém stanu zcela mimo město.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Koller analyzuje taktiku NATO v Libyi v Ozvěnách dne.mp3

Podle Kollera se mluví o tom, že operace proti Libyi včetně použití pozemních sil je naplánována a připravena. Šéf NATO žádá letecké posily pro libyjskou operaci, v Berlíně se ale zjevně žádného takového příslibu od členů aliance nedočkal.

„Pozemní operace by byla účinnější a pravděpodobně by výrazným způsobem změnila situaci na bojišti. Je ovšem třeba dbát i názoru afrických arabských zemí, které by se na takovouto akci nedívali s velkým nadšením. Přitom by jejich spolupráce v tomto případě by výrazně napomohla, byť by byla nevelká,“ soudí Martin Koller.

Vrchní velitel aliančních jednotek, americký admirál James Stavridis, upozornil, že Kaddáfí mění taktiku, rozmisťuje těžkou techniku v hustě obydlených oblastech a aliance proto potřebuje při zásahu speciální výzbroj.

„NATO disponuje několika systémy, které umožňují využít přesně naváděnou leteckou munici, ale jde o to, nakolik ji chtějí použít,“ říká Koller, a upozorňuje, že by tanky a děla naplněná stovkami litrů pohonných hmot a desítkami kilogramů trhavin po zásahu způsobily v ulicích měst velké škody, a je tedy otázka, zda NATO nebude mít problém s ničením techniky umístěné ve městě.

NATO chce zajistit příměří

Ministři zahraničí Severoatlantické aliance vyzvali Muammara Kaddáfího, aby své jednotky stáhl zpět do kasáren. Jde o nezbytnou podmínku k zajištění příměří mezi vládou a rebely.

Před zahájením schůzky panovaly mezi členy NATO rozpory ohledně dalších kroků vůči Libyi. Na berlínském summitu se mezinárodní společenství zatím shodlo na tom, že boj proti režimu plukovníka Kaddáfího musí pokračovat.

Podle generálního tajemníka NATO Anderse Rotha Rasmussena akce potrvá do té doby, dokud budou Kaddáfího jednotky útočit na civilní obyvatelstvo.

NATO podle jeho slov nemůže nečinně přihlížet, jak vládní síly útočí s granáty a tanky proti libyjským civilistům. Během března podnikla aliance na 900 útoků.

Ministři NATO dali Kaddáfímu tříbodové ultimátum

Generální tajemník Rasmussen na summitu také přednesl tříbodový plán, který NATO adresuje Kaddáfímu. Plán požaduje okamžité ukončení útoků vůči libyjským civilistům, stažení vládních sil a zajištění humanitárního koridoru. Pokud nebudou tyto tři body splněny, bude operace pokračovat.

Ministři NATO se také shodli, že musí platit přísné dodržování sankcí vůči režimu Kaddáfího, aby vyschly dodávky pro Libyjskou vládu.

Podle tajemníka Rasmussena je třeba navýšit počet sil. Zatím je nasazeno na 200 letadel a 18 lodí, hlavní zátěž leží na bedrech francouzských, britských dánských vojáků.

Podle velitele aliančních sil Stavridise je zapotřebí dalších letounů s přesným naváděním na pozemní cíle. pokud se chtějí síly NATO vyhnout obětem z řad civilistů. Kaddáfího jednotky v poslední době rozmisťují tanky a těžké zbraně v hustě osídlených oblastech.

Velvyslanec České republiky při NATO Martin Povejšil na summitu v Berlíně řekl:

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Povejšil o postupu NATO v Libyi.mp3

„Spojenci a partneři říkají, že je třeba Kaddáfího a jeho režim dál izolovat politicky a ekonomicky jak v mezinárodním měřítku, tak od možné podpory uvnitř Libye.“

Česká republika se operace neúčastní, ale existuje možnost, že by se později zapojila do humanitární činnosti.

Klára Stejskalová, Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme