NATO není zastaralé, řekl Trump. Členy aliance vyzval ke zvýšení výdajů na armádu

Členské státy Severoatlantické aliance se musí dostatečnými investicemi do armády podílet na společné obraně. Po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem to ve středu prohlásil americký prezident Donald Trump. Ten opakovaně kritizuje fakt, že většina aliančních států včetně České republiky ročně odvádí na obranu méně než dohodnutá dvě procenta HDP.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2017-04-12t202308z_6_170412-111236_ako.jpg

2017-04-12t202308z_6_170412-111236_ako.jpg | Foto: Reuters

Americký prezident Donald Trump, který během loňské volební kampaně označil NATO za překonané, nyní ujistil, že alianci za zastaralou nepovažuje. Navíc chce prý pracovat na posílení vzájemného partnerství.

„Řekl jsem, že je zastaralé. Zastaralé vůbec není," prohlásil ve středu prezident USA. Stoltenberg k tomu dodal, že oceňuje americký závazek podílet se na bezpečnosti Evropy.

Generální tajemník Severoatlantické aliance na tiskové konferenci rovněž řekl, že souhlasí s Trumpem v tom, že NATO musí v boji proti terorismu dělat více. Právě na boj proti islámským radikálům se aliance podle Trumpa nyní zaměřuje.

Trump se také věnoval tématu nedávného chemického útoku v Sýrii, z něhož Washington viní režim syrského prezidenta Bašára Asada, který ale odpovědnost odmítá. Prezident USA prohlásil, že vůbec nepochybuje o správnosti amerického odvetného úderu na syrskou leteckou základnu. Zároveň poznamenal, že by si rád myslel, že Rusko o chemickém útoku předem nevědělo.

Alianční státy americký odvetný úder podpořily, za což jim Trump nyní poděkoval. Dodal, že nyní je čas ukončit brutální válku v Sýrii, porazit teroristy a umožnit uprchlíkům návrat domů. Asada pak označil za „řezníka".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme