NATO nepřetržitě monitoruje vzdušný prostor Libye

Severoatlantická aliance začala nad Libyí s nepřetržitým průzkumem vzdušného prostoru. Podle amerického velvyslance při NATO tak bude mít aliance lepší představu o tom, co se v této severoafrické zemi děje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžké boje mezi povstalci a Kaddáfího jednotkami v Libyi pokračují | Foto: ČTK/AP

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy se také zvažují vojenské možnosti zásahu v Libyi. Jednou z variant je i zavedení bezletové zony. Podporují to Francie a Velká Británie.

Jak přímo z libyjského Benghází uvedl zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín, nikdo z povstalců si nepřeje nic jiného než právě vyhlášení bezletové zóny.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí podle některých médií pomýšlí na exil. Dvoje arabské noviny a televize Al-Džazíra totiž uvádějí, že měl vůdcům povstalců navrhnout schůzku Všeobecného lidového kongresu.

Ten by mohl připravit Kaddáfího odstoupení se zárukou bezpečí pro vůdce a jeho rodinu. Povstalci to ale odmítli.

Přes milion Libyjců by mohlo potřebovat humanitární pomoc. Jde jak o uprchlíky, tak i lidi přímo v Libyi. Tvrdí to humanitární koordinátorka OSN Valerie Amosová. Podle ní potřebují humanitární pracovníci přístup do země, kde je spousta zraněných.

Spojené národy pak chtějí spolu s partnery shromáždit 160 milionů dolarů na pomoc obětem konfliktu. S žádostí o příspěvky se už obrátily na zahraniční dárce.

Do Libye už vyslala svoji expertní skupinu i Evropská unie. Podle šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové tým bude na místě zjišťovat humanitární situaci a posoudí, co by mohlo společenství udělat.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme