NATO neviní německého důstojníka za krvavý útok v Afghánistánu

Německý bundeswehr tvrdí, že vyšetřovací zpráva Severoatlantické aliance o sporném útoku na cisterny v severním Afghánistánu mluví v jeho prospěch. K náletu, při kterém zemřelo několik desítek lidí, vydal rozkaz německý velící důstojník. Berlín se na to konto stal terčem ostré kritiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské helikoptéry v Afghánistánu (ilustrační foto) | Foto: US Department of Defense

Nálet nedaleko města Kundúzu podle šetření afghánské vlády nepřežilo 99 lidí, z toho 69 bojovníků radikálního hnutí Taliban.

Velení německých ozbrojených sil má pocit, že dosud známé části vyšetřovací zprávy NATO zbavují viny velícího důstojníka, plukovníka Georga Kleina. Generální inspektor bundeswehru Wolfgang Schneiderhan tvrdí, že Klein z hlediska vojenských operací jednal přiměřeně.

Alianční zpráva navíc podle Schneiderhana nepotvrzuje, že by při náletu amerických bojových letounů na cisterny, unesené povstalci, přišli o život nevinní lidé. První muž německých ozbrojených sil také zdůrazňuje, že incident nelze posuzovat izolovaně, ale v kontextu sílících útoků na jednotky ISAF.

Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme