Dvě nová velitelství a 1200 nových zaměstnanců. NATO rozšiřuje své velení

Ministři obrany členských zemí NATO ohlásí výrazné navýšení personálu ve velení aliance v Bruselu. Zároveň schválí opatření, která mají Severoatlantické alianci umožnit rychleji reagovat na případné krize.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na stožáry před novou centrálou NATO ve čtvrtek odpoledne poprvé vystoupaly vlajky 28 členských zemí i modrá vlajka NATO. | Zdroj: Reuters

Dvoudenní jednání ministrů obrany bude přípravou na summit aliance v polovině července. Na něm chce NATO oficiálně zahájit novou výcvikovou misi v Iráku, o které budou debatovat i účastníci bruselské schůzky. Českou republiku na ní bude zastupovat ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová za hnutí ANO.

NATO začalo i přes odpor proruské opozice střežit vzdušný prostor Černé Hory

Číst článek

Podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga se má velení NATO rozrůst o 1200 nových lidí. Přibudou v něm také nová velitelství v Norfolku a v Ulmu. To americké bude mít na starosti přesuny jednotek a vybavení přes Atlantik, německé pak dopravu napříč Evropou.

Připravenost aliance na případné krize má podle Stoltenberga zvýšit vyčlenění 30 mechanizovaných praporů a stejného počtu letek a bojových plavidel. Ty mají být přichystané k nasazení do 30 dnů.

fin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme