Dvě nová velitelství a 1200 nových zaměstnanců. NATO rozšiřuje své velení

Ministři obrany členských zemí NATO ohlásí výrazné navýšení personálu ve velení aliance v Bruselu. Zároveň schválí opatření, která mají Severoatlantické alianci umožnit rychleji reagovat na případné krize.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na stožáry před novou centrálou NATO ve čtvrtek odpoledne poprvé vystoupaly vlajky 28 členských zemí i modrá vlajka NATO. | Zdroj: Reuters

Dvoudenní jednání ministrů obrany bude přípravou na summit aliance v polovině července. Na něm chce NATO oficiálně zahájit novou výcvikovou misi v Iráku, o které budou debatovat i účastníci bruselské schůzky. Českou republiku na ní bude zastupovat ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová za hnutí ANO.

NATO začalo i přes odpor proruské opozice střežit vzdušný prostor Černé Hory

Číst článek

Podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga se má velení NATO rozrůst o 1200 nových lidí. Přibudou v něm také nová velitelství v Norfolku a v Ulmu. To americké bude mít na starosti přesuny jednotek a vybavení přes Atlantik, německé pak dopravu napříč Evropou.

Připravenost aliance na případné krize má podle Stoltenberga zvýšit vyčlenění 30 mechanizovaných praporů a stejného počtu letek a bojových plavidel. Ty mají být přichystané k nasazení do 30 dnů.

fin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme