NATO odmítlo prohlídku svých ponorek Ruskem

NATO dnes zamítlo požadavek ruských vojenských představitelů, aby aliance umožnila Moskvě inspekci ponorek svých členských zemí. Smyslem žádosti bylo ověřit, zda Kursk neklesl ke dnu po srážce s ponorkou některého členského státu NATO, což Moskva předkládá jako jednu z hypotéz katastrofy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S požadavkem umožnit inspekci ponorek se na NATO obrátil ve čtvrtek v Bruselu náčelník generálního štábu ruské armády Anatolij Kvašnin.

Předseda Vojenského výboru NATO admirál Guido Venturoni myšlenku ruské inspekce zamítl s poukazem na dřívější ujištění, které Moskvě dal generální tajemník aliance George Robertson. Ten krátce po havárii Kursku Rusko ujistil, že do katastrofy ruské ponorky „nebyla zapletena ponorka žádného z členských států NATO“.

„Jediná možnost pro vzájemnou inspekci vojenských zařízení a armádních sil, je ta, kterou umožňují dokumenty podepsané v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě,“ prohlásil na tiskové konferenci v Bruselu admirál. Dodal však, že tato ujednání se vztahují pouze na pozemní síly, nikoli na vojenské námořnictvo.

Příčiny, proč se plavidlo potopilo, se zatím nepodařilo objasnit.

Čtvrteční schůzka se Kurska dotkla jen velmi krátce, zdůraznil Venturoni. Oznámil také, že Moskva předložila nabídku na spolupráci s NATO při záchranných operacích na moři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme