NATO odsoudilo sestřelení tureckého letadla. Odvetné kroky proti Sýrii nechystá

Severoatlantická aliance odsoudila páteční sestřelení turecké stíhačky syrskou armádou. Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen po mimořádném zasedání velvyslanců členských zemí v bruselském sídle NATO označil syrský akt za nepřijatelný. Sýrie totiž porušila všechna existující pravidla, protože zaútočila na neozbrojené letadlo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen doufá v brzké ukončení operace v Libyi

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen doufá v brzké ukončení operace v Libyi | Zdroj: ČTK

„Dnes se sešla Severoatlantická rada na základě článku 4. Severoatlantické smlouvy ke konzultaci o bezpečnostní situaci, kterou iniciovalo Turecko. Je to poměrně ojedinělá záležitost a Severoatlantická rada se shodla na tom, že unisono odsoudila syrský akt s tím, že proto neexistuje žádné opodstatnění,“ uvedl v Ozvěnách dne Český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

Podle aliance je sestřelení turecké stíhačky syrskou armádou další příklad syrského ignorování mezinárodních norem, míru a lidského života.

Přehrát

00:00 / 00:00

NATO odsoudilo sestřelení tureckého letadla. Téma jsme rozbrali v Ozvěnách dne. Hostem byl český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

Severoatlantická rada bude situaci na jihovýchodní hranici NATO nadále bedlivě sledovat. Generální tajemník NATO Rasmussen připomněl, že bezpečnost aliance je nedělitelná a NATO bude s Tureckem solidární.

„Ankara si je vědoma toho, že situace v Sýrii eskaluje a že se potenciálně může stát problémem pro Turecko. A Turecko je spojenecká země, která plným právem očekává součinnost celé aliance v případných problémech, které ještě můžou vzniknout,“ řekl český velvyslanec.

Turecký premiér varoval Sýrii před dalšími incidenty na společné hranici

Číst článek

Dnešní jednání bylo pouze konzultací situace s ohroženým členem NATO. Neznamená ještě použití článku 5 Washingtonské zakládací smlouvy, podle které by NATO mělo brát útok na turecké letadlo jako napadení celé aliance. Zatím tedy nebude následovat nějaká společná akce NATO proti Sýrii. Přitom podle článku 6 smlouvy je i napadení lodi nebo letadla podnětem pro použití předchozího článku.

„Myslím, že se turecké orgány chovají v tomto naprosto zodpovědně. Protože jde o incident, nejde o útok na turecké území a o ohrožení turecké bezpečnosti a suverenity v nějakém velkém rozsahu,“ uvedl Povejšil.

Bojový stroj F-4 zničila syrská střela. Stíhačka, letadlo, Sýrie, Turecko | Foto: Reuters

Přesto dnes turecký premiér Erdogan prohlásil, že turecké jednotky odpoví na jakékoli narušení svých hranic se Sýrií. Podle analytičky z Pražského institutu bezpečnostních studií Ireny Kalhousové si tak Turecko připravuje pozici, aby mohlo zasáhnout i jinak než diplomaticky.

„Turecko má na svém území svobodnou syrskou armádu, a kdyby se syrská armáda prezidenta Asada rozhodla pro nějaký útok na tyto základny, tak je otázka, jak by potom reagovalo Turecko,“ řekla ve Světě o třetí.

Jestli by mohl incident změnit přístup aliance k syrskému konfliktu, záleží podle Povejšila na tom, jak se bude konflikt vyvíjet ve vztahu k aliančnímu území.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o třetí shrnul názor NATO na sestřelení turecké stíhačky syrskou armádou bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák. Hostem byla také analytička z Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová

„Pokud bude dál probíhat převážně na syrském území, pak se pochopitelně aliance bude držet v rámci širokého mezinárodního proudu a bude se snažit přispívat k řešení situace v rámci širšího mezinárodního úsilí. Pokud by se ale konflikt měl přesunout na území aliance, tak musí přemýšlet o tom, jak na to reagovat,“ dodal.

Turečtí komentátoři sestřelení stíhačky hodnotí jako důkaz připravenosti syrské armády. S tím souhlasí i Kalhousová a sestřelení hodnotí jako syrskou zprávu pro NATO, že Sýrie je vybavená a připravenější zasahovat proti letadlům než například Libye, a proto se alianci proti Sýrii - na rozdíl od Libye - zasahovat nechce.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme