NATO opravilo údaj o vybraných zbraních

Severoatlantická aliance původně ve čtvrtek oznámila, že vybrala od albánských povstalců v Makedonii 1400 kusů zbraní. Nyní zveřejnila první oficiální výsledky operace Hlavní sklizeň a tento údaj opravila na 1200 kusů. Podle bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha aliance i přesto hodnotí první etapu odzbrojování albánských rebelů jako úspěšnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní vojenská mise NATO má do 26. září odzbrojit albánské extremisty, kteří od počátku roku narušují mír v Makedonii. Povstalci mají celkem odevzdat 3300 kusů zbraní a rozpustit své vojenské oddíly, které okupují severozápad země kolem města Tetova. Jelikož boje mezi povstalci a řádnou makedonskou armádou málem několikrát přerostly v občanskou válku, Evropská unie a NATO se rozhodly k diplomatické a vojenské pomoci. Složité jednání nakonec skončilo dohodou, že albánští extremisté složí zbraně výměnou za posílení politických práv albánské menšiny v Makedonii.

Makedonský parlament v pondělí obnoví diskusi o ústavních změnách, na nichž se dohodly hlavní makedonské a albánské politické strany v mírové dohodě podepsané 13. srpna. Předseda parlamentu Stojan Andov v pátek debatu přerušil s tím, že pro jednání poslanců nejsou vytvořeny podmínky. Měl tím na mysli neustále zastrašování makedonských civilistů albánskými rebely.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme