NATO opravilo údaj o vybraných zbraních

Severoatlantická aliance původně ve čtvrtek oznámila, že vybrala od albánských povstalců v Makedonii 1400 kusů zbraní. Nyní zveřejnila první oficiální výsledky operace Hlavní sklizeň a tento údaj opravila na 1200 kusů. Podle bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha aliance i přesto hodnotí první etapu odzbrojování albánských rebelů jako úspěšnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní vojenská mise NATO má do 26. září odzbrojit albánské extremisty, kteří od počátku roku narušují mír v Makedonii. Povstalci mají celkem odevzdat 3300 kusů zbraní a rozpustit své vojenské oddíly, které okupují severozápad země kolem města Tetova. Jelikož boje mezi povstalci a řádnou makedonskou armádou málem několikrát přerostly v občanskou válku, Evropská unie a NATO se rozhodly k diplomatické a vojenské pomoci. Složité jednání nakonec skončilo dohodou, že albánští extremisté složí zbraně výměnou za posílení politických práv albánské menšiny v Makedonii.

Makedonský parlament v pondělí obnoví diskusi o ústavních změnách, na nichž se dohodly hlavní makedonské a albánské politické strany v mírové dohodě podepsané 13. srpna. Předseda parlamentu Stojan Andov v pátek debatu přerušil s tím, že pro jednání poslanců nejsou vytvořeny podmínky. Měl tím na mysli neustále zastrašování makedonských civilistů albánskými rebely.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme