Nato posiluje jednotky KFOR v Kosovu

Celkem míří do neklidné provincie dvě tisícovky mužů. Zatím se etnické šarvátky mezi místními Srby a Albánci podařilo příslušníkům KFOR uklidnit. Ve správním středisku Prištiny je i zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vypálená srbská restaurace

vypálená srbská restaurace | Foto: Robert Mikoláš

Vojáci KFOR dopoledne posilovali svá stanoviště na přístupových cestách do kosovské Mitrovice v severní části země. Právě toto město je totiž neuralgickým bodem ve vztazích mezi zdejšími Albánci a Srby. Těch v asi 70tisícové komunitě zůstalo po válce v roce 1999 podle odhadů necelých 10 tisíc.

Albánců na jižním břehu řeky Ibary je asi pětinásobek a hlavní most přes Ibar byl svědkem násilných srážek několikrát i v minulých letech.

KFOR se nyní kontrolními stanovišti zřejmě snaží předejít možnosti, že by se do Mitrovice dostaly organizovanější jednotky, ať už z albánské nebo srbské strany. To by totiž mohlo znamenat další eskalaci násilí a zřejmě i další oběti na lidských životech.

Kosovská vláda odsoudila mezietnické násilí posledních dnů a vyjádřila lítost nad zmařenými lidskými životy. Při nacionalistických střetech přišly od středy v Kosovu o život na tři desítky lidí a přes 600 jich bylo zraněno, včetně několika desítek vojáků KFOR.

Ministerský předseda kosovské vlády Bajram Rexhepi oznámil zároveň, že byl vytvořen fond k odstranění škod na kultovních místech pravoslaví a na srbských domech. Nejméně 16 pravoslavných kostelů a 110 srbských domů bylo totiž od středy v Kosovu zničeno.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme