NATO pošle další lodě a vojáky do Černého moře. Putin Alianci obvinil z provokací

NATO vyšle do Černého moře další lodě, letadla a vojáky. Na zasedání v Bruselu to schválili ministři obrany Aliance. Jejich počty generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nezveřejnil, jejich úkolem bude v Černomoří cvičit a monitorovat situaci. Opatření je dalším projevem strategie odstrašování Ruska, kterou NATO podle Stoltenberga hodlá dál vést. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina aliance takovými kroky Moskvu provokuje a snaží se vyvolat konfrontaci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Zdroj: Reuters

Podle Stoltenberga bude NATO vůči Rusku dál neústupné, zároveň s ním ale chce obnovit konstruktivní dialog, jaký obě strany vedly před ruskou anexí Krymu. Projevem této neústupnosti je podle generálního tajemníka i současné rozmisťování aliančních jednotek v Pobaltí a v Polsku.

Šéf NATO ujistil, že úkoly těchto mezinárodních sil jsou výlučně obranné a početně se nevyrovnají množství ruských vojáků a techniky v regionu. Účelem jejich vyslání podle něj není konflikty vyvolávat, ale předcházet jim.

Ministři obrany se také dohodli na modernizaci velitelské struktury Aliance. Už ve středu odsouhlasili vznik nového centra proti teroristickým hrozbám, které bude fungovat při jižním velitelství NATO v italské Neapoli. Toto centrum má shromažďovat a vyhodnocovat informace týkající se například aktivit teroristické organizace Islámský stát.

Stoltenberg kolegy rovněž informoval, že mezinárodně uznávaná vláda Libye požádala alianci o pomoc s vybudováním bezpečnostních institucí v zemi. Libye se vzpamatovává z dlouholetých nepokojů po pádu diktátora Kaddáfího. NATO jí pomoc s výstavbou institucí už dříve samo nabídlo.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme