NATO považuje dohody o protiraketové obraně za důležitý krok

Radar v Česku a sila protiraketových střel v Polsku budou jednou součástí obranného systému NATO. Znovu to potvrdili ministři zahraničí Severoatlantické aliance na schůzce v Bruselu. Do závěrečného komuniké o jejich jednání se dostala obsáhlá pasáž, která se prostředků americké protiraketové obrany umístěných v Evropě týká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Severoatlantická aliance vzala na vědomí podepsání smluv se Spojenými státy o vybudování radarové, respektive raketové základny v Česku a Polsku.

V závěrečném komuniké po ministerské schůzce se uvádí: "Jelikož všechny Aliancí rozpracované alternativy zahrnují plánované rozmístění prostředků protiraketové obrany USA v Evropě, považujeme podpis dohod Českou republikou a Polskem se Spojenými státy, týkající se těchto prostředků, za důležitý krok."

Ministři členských zemí NATO také vyzvali Rusko k přijetí amerických návrhů ke spolupráci na protiraketové obraně. Alternativy, jak zapojit části americké protiraketové obrany v Česku a Polsku do celoaliančního systému, mají státy posoudit na výročním summitu Aliance příští rok v dubnu ve Štrasburku.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme