NATO povede další 4 roky bývalý dánský premiér Rasmussen

Nastává velké střídání v čele Severoatlantické aliance. Po 5 a půl letech nahradí Nizozemce Jaapa de Hoop Scheffera bývalý dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Na jeho zvolení do čela NATO se v dubnu dohodli šéfové států a vlád na výročním summitu Aliance ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen | Foto: OSN

Největším počinem v době úřadování Jaapa de Hoop Scheffera coby generálního tajemníka NATO bylo vedení bezpečnostní operace ISAF v Afganistánu. Aliance také prošla zmrazením a znovuobnovením vztahů s Ruskem po jeho krátkém konfliktu s Gruzií loni v létě. Letos na jaře pak NATO přijalo mezi své členy Albánii a Chorvatsko.

Nový generální tajemník má jako jeden z hlavních úkolů, aby Aliance do 2 let přijala novou strategickou koncepci. Podle slov jeho mluvčího Jamese Appathuraie také nový generální tajemník chce, aby byla Aliance vůči veřejnosti co nejtransparentnější. Priority svého čtyřletého mandátu má Rasmussen představit v pondělí.

Na osobě nového generálního tajemníka se shodly všechny členské státy NATO. Určitou dobu váhalo Turecko kvůli jeho podpoře dánského deníku, který před 4 lety zveřejnil karikatury proroka Mohameda.

Přečtěte si také:
NATO se chystá na střídání svého generálního tajemníka
NATO přesvědčilo Ankaru, aby souhlasila s kandidaturou Rasmussena
Novým šéfem NATO se prý má stát dánský premiér Rasmussen
Polsko se pomalu loučí s nadějí, že se Sikorski stane šéfem NATO

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme