NATO pozvolna obnovuje vztahy s Moskvou

NATO začíná obnovovat vztahy s Ruskem. Ty zmrazilo po srpnovém gruzínsko-ruském konfliktu. Podle Aliance v něm Moskva neadekvátně odpověděla na gruzínskou intervenci ve své odštěpenecké oblasti Jižní Osetie. Postupné znovunavazování kontaktů má dnes začít neformální schůzkou generálního tajemníka Severoatlantické aliance s ruským velvyslancem při NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO | Foto: NATO

Jaap de Hoop Scheffer a Dmitrij Rogozin se mají setkat na neformálním obědě. Bude to první ze schůzek, které avizoval summit ministrů zahraničí Aliance na začátku prosince. Jak už tehdy řekl generální tajemník NATO, obnovování kontaktů s Ruskem neznamená, že by Aliance radikálně měnila své názory. Stále považuje ruskou invazi na území Gruzie za nepřiměřené užití síly a odmítá ruské hrozby rozmístěním raket v Kaliningradské oblasti.

Příští rok by se mohl ruský ambasador znovu sejít také se svými protějšky z NATO. Zatím ale také jen neformálně, tedy ne úplně na stejné úrovni, jak bylo obvyklé před srpnovým konfliktem.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme