NATO přebírá velení nad dalšími zahraničními jednotkami v Afghánistánu

O víkendu uplyne pět let od zahájení operace "Trvalá svoboda" - Američany vedená koalice zahájila útok proti afghánskému vládnímu hnutí Taliban. Nejprve letecký a o něco později pozemní. Dnes je Afghánistánu asi 35 tisíc zahraničních vojáků a velení nad koaličními vojsky přebírá postupně od července Severoatlantická aliance. Tu zřejmě čeká klíčová zkouška.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci sil ISAF

Čeští vojáci sil ISAF | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Několik let bylo dění v Afgánistánu zastíněné krvavými útoky v Iráku, letos na jaře se ale mediální pozornost opět začala soustřeďovat na tuto hornatou zemi. Útoky ozbrojenců nabraly na intenzitě. Jednotky NATO pak zahájily na sklonku léta v jižní části země operaci Medůza, jejímž cílem je takříkajíc vyčistit oblast od ozbrojenců, kteří bývají nejčastěji označovaní za stoupence někdejšího vládního hnutí Taliban, případně sítě Al-Káida.

Pozorovatelé podotýkají, že to je zjednodušující tvrzení a motivace afghánských bojovníků není vždycky tak úplně průzračná. Před několika týdny požádalo vojenské velení Aliance členské země o posily - potřebuje prý naléhavě 2500 tisíce vojáků, kteří mohou být nasazeni na jihu země. Nesetkalo se s příliš nadšenou odezvou. Po několikadenních jednáních nakonec nejrázněji odpověděla polská vláda - do Afghánistánu slíbila poslat tisícovku vojáků, ale až v příštím roce.

Je příznačné, že toto rozhodnutí premiéra Kaczynského vyvolalo v Polsku nepřímo vládní krizi. Pro vlády členských zemí není zjevně politicky snadné jednotky do Afghánistánu posílat a pro NATO bude zřejmě příštích několik měsíců skutečně těžkou zkouškou. Od roku 2001 zemřelo například podle nevládní organizace "icasualties" v Afgánistánu skoro 500 zahraničních vojáků, většina pravda při nehodách ale jen letos to byly řádově desítky vojáků přímo v bojových akcích.

Už nyní je podle tohoto zdroje nejvyšší počet ztrát právě letos a to do konce roku ještě zbývají takřka tři měsíce. Počet civilistů, kteří za uplynulých 5 let zemřeli, se nedá zcela přesně zjistit. Je ovšem jisté, že jich je mnohonásobně víc než obětí vojenských.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme