NATO přesvědčilo Ankaru, aby souhlasila s kandidaturou Rasmussena

Severoatlantická aliance vybrala na summitu ve Štrasburku a Kehlu nového generálního tajemníka. Jaapa de Hoopa Scheffera z Nizozemska v červenci vystřídá dánský premiér Anders Fogh Rassmusen. Pořádání summitu najednou v Německu i Francii dalo summitu symbolický rozměr. Zároveň se jím totiž slavilo 60.výročí vzniku NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen a Angela Merkelová | Foto: ČTK/AP

Podle českého prezidenta Václava Klause byl zřetelný velký tlak řady států na shodu na nástupci Jaapa de Hoop Scheffera ještě na tomto summitu. Proti Rasmussenovi v čele Severoatlantické aliance se ale stavělo Turecko, kvůli jeho odmítnutí omluvit se za zveřejnění karikatury proroka Mohameda v dánském tisku. Současnému šéfovi NATO, Nizozemci Jaap de Hoop Schefferovi, končí mandát v červenci.

Anders Fogh Rasmussen slíbil, že udělá co bude v jeho silách, aby nezradil důvěru, kterou mu jeho kolegové dali. Jednání summitu se kvůli volbě nového generálního tajemníka protáhla. Například americký prezident Barack Obama o Rasmussenovi osobně jednal s tureckým prezidentem Abdullahem Güllem. Nakonec Turecko souhlasilo. Pravděpodobně to ale nebylo zadarmo. Anders Fogh Rasmussen bude ve funkci nejméně 4 následující roky.

Druhý den summitu v německém Kehlu a francouzském Štrasburku začal symblickým setkáním uprostřed Rýna. Na pěší lávce spojující obě země se setkali lídři všech členských států Aliance. Na německé straně čekali zástupci 27 zemí v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou. Naproti jim z francouzského břehu přišel prezident Nicolas Sarkozy. To mělo symbolizovat návrat Francie do vojenských struktur Severoatlantické aliance.

Idylu spojenectví narušilo společenské faux pas italského premiéra. Zatímco Angela Merkelová vítala ostatní prezidenty a premiéry, Silvio Berlusconi vystoupil z auta a začal telefonovat. Procházel se po břehu Rýna a shromáždění ostatních státníků ignoroval. Následně se ale ukázalo, že telefonicky mluvil s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Po společném fotografování vzdali státníci hold těm, kteří padli nebo byli zranění v operacích NATO. Nad Rýnem přeletěly francouzské stíhačky a vytvořily na nebi pruhy v barvách Aliance - modré a bílé.

Spojenci ze Severoatlantické aliance vyslyšeli výzvy Baracka Obamy. Ten vybídl k větší vojenské i civilní pomoci Afghánistánu. NATO se dohodlo na vyslání dalších asi 3 tisíc vojáků do Afghánistánu pro zajištění klidného průběhu srpnových voleb.

Tématem summitu i americká protiraketová obrana

Summit Severoatlantické aliance ve Štrasburku a Kehlu jednal také o americkém radaru v Česku. V tajné zprávě o protiraketové obraně už není tak silný signál jako ten, který vzešel loni z vrcholné schůzky v Bukurešti. Tehdy přijala Aliance americký protiraketový systém v Evropě za součást své obranné strategie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák infornuje o závěrech summitu NATO

Co je obsahem alianční zprávy, nám naznačil velvyslanec při NATO Štefan Füle: "Ta zpráva jasně formuluje další úkoly pro nás, jak postupovat v protiraketové obraně. To na jedné straně. A na straně druhé je dost pravděpodobné, že ta zpráva bude oproti předpokladu schválena na úrovni hlav států a vlád. Pokud toto očekávání bude naplněno, pak si myslím, že to není úplně špatná zpráva, když se pod ty úkoly podepíší hlavy států a vlád."

Ve Štrasburku i dnes probíhaly demonstrace odpůrců NATO a mírových aktivistů. Po skončení vrcholné schůzky se část jejích účastníků včetně prezidenta USA Baracka Obamy přesunula do Prahy, kde v neděli začne summit Evropská unie - Spojené státy.

Český rozhlas připravil k návštěvě prezidenta USA Baracka Obamy a summitu Evropské unie v Praze speciální web Barack Obama v Praze.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme