NATO přesvědčilo Ankaru, aby souhlasila s kandidaturou Rasmussena

Severoatlantická aliance vybrala na summitu ve Štrasburku a Kehlu nového generálního tajemníka. Jaapa de Hoopa Scheffera z Nizozemska v červenci vystřídá dánský premiér Anders Fogh Rassmusen. Pořádání summitu najednou v Německu i Francii dalo summitu symbolický rozměr. Zároveň se jím totiž slavilo 60.výročí vzniku NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen a Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Podle českého prezidenta Václava Klause byl zřetelný velký tlak řady států na shodu na nástupci Jaapa de Hoop Scheffera ještě na tomto summitu. Proti Rasmussenovi v čele Severoatlantické aliance se ale stavělo Turecko, kvůli jeho odmítnutí omluvit se za zveřejnění karikatury proroka Mohameda v dánském tisku. Současnému šéfovi NATO, Nizozemci Jaap de Hoop Schefferovi, končí mandát v červenci.

Anders Fogh Rasmussen slíbil, že udělá co bude v jeho silách, aby nezradil důvěru, kterou mu jeho kolegové dali. Jednání summitu se kvůli volbě nového generálního tajemníka protáhla. Například americký prezident Barack Obama o Rasmussenovi osobně jednal s tureckým prezidentem Abdullahem Güllem. Nakonec Turecko souhlasilo. Pravděpodobně to ale nebylo zadarmo. Anders Fogh Rasmussen bude ve funkci nejméně 4 následující roky.

Druhý den summitu v německém Kehlu a francouzském Štrasburku začal symblickým setkáním uprostřed Rýna. Na pěší lávce spojující obě země se setkali lídři všech členských států Aliance. Na německé straně čekali zástupci 27 zemí v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou. Naproti jim z francouzského břehu přišel prezident Nicolas Sarkozy. To mělo symbolizovat návrat Francie do vojenských struktur Severoatlantické aliance.

Idylu spojenectví narušilo společenské faux pas italského premiéra. Zatímco Angela Merkelová vítala ostatní prezidenty a premiéry, Silvio Berlusconi vystoupil z auta a začal telefonovat. Procházel se po břehu Rýna a shromáždění ostatních státníků ignoroval. Následně se ale ukázalo, že telefonicky mluvil s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Po společném fotografování vzdali státníci hold těm, kteří padli nebo byli zranění v operacích NATO. Nad Rýnem přeletěly francouzské stíhačky a vytvořily na nebi pruhy v barvách Aliance - modré a bílé.

Spojenci ze Severoatlantické aliance vyslyšeli výzvy Baracka Obamy. Ten vybídl k větší vojenské i civilní pomoci Afghánistánu. NATO se dohodlo na vyslání dalších asi 3 tisíc vojáků do Afghánistánu pro zajištění klidného průběhu srpnových voleb.

Tématem summitu i americká protiraketová obrana

Summit Severoatlantické aliance ve Štrasburku a Kehlu jednal také o americkém radaru v Česku. V tajné zprávě o protiraketové obraně už není tak silný signál jako ten, který vzešel loni z vrcholné schůzky v Bukurešti. Tehdy přijala Aliance americký protiraketový systém v Evropě za součást své obranné strategie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák infornuje o závěrech summitu NATO

Co je obsahem alianční zprávy, nám naznačil velvyslanec při NATO Štefan Füle: "Ta zpráva jasně formuluje další úkoly pro nás, jak postupovat v protiraketové obraně. To na jedné straně. A na straně druhé je dost pravděpodobné, že ta zpráva bude oproti předpokladu schválena na úrovni hlav států a vlád. Pokud toto očekávání bude naplněno, pak si myslím, že to není úplně špatná zpráva, když se pod ty úkoly podepíší hlavy států a vlád."

Ve Štrasburku i dnes probíhaly demonstrace odpůrců NATO a mírových aktivistů. Po skončení vrcholné schůzky se část jejích účastníků včetně prezidenta USA Baracka Obamy přesunula do Prahy, kde v neděli začne summit Evropská unie - Spojené státy.

Český rozhlas připravil k návštěvě prezidenta USA Baracka Obamy a summitu Evropské unie v Praze speciální web Barack Obama v Praze.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme