NATO přijalo do svých řad dalších sedm zemí

Sedm zemí střední a východní Evropy, včetně tří bývalých republik zaniklého Sovětského svazu, se nově může pyšnit členstvím v Severoatlantické alianci. Představitelé Estonska, Lotyšska, Litvy, Slovenska, Slovinska, Rumunska a Bulharska předali ve Washintonu ratifikační listiny vládě Spojených států, která smlouvu o založení Severoatlantické aliance opatruje. Na slavnostní ceremoniál na jižním trávníku Bílého domu se sešlo několik set hostů převážně diplomatů a krajanů zemí, které se do NATO dostaly nebo o to usilují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slavnost rozšíření NATO

slavnost rozšíření NATO | Foto: Miroslav Konvalina

Na slavnostním ceremoniálu byla také bývalá americká ministryně zahraničí Madelaine Albrightová. Ta před pěti lety v Independence ve státě Missouri stála u prvního rozšíření Aliance o Českou republiku, Maďarsko a Polsko. Jak řekla Českému rozhlasu, je důležité, že NATO zůstává nejsilnější aliancí na světě a je otevřeno pro další balkánské země. Také Rusko musí podle Albrightové pochopit, že rozšiřování organizace směrem na východ není nepřátelským krokem. "Je důležité, jak řekl prezident Bush, že se pracuje s Ruskem, aby to neviděli jako něco proti nim. Vždycky jsme říkali Rusům, že to není proti nim. Toto je nová aliance, aliance zemí, které věří v demokracii a stejné principy."

Hodně se ale diskutuje o tom, jak se NATO mění, podle Colina Powela není třeba propadat hysterii, že by se rozpadlo, protože stojí na principech a ne na momentálních okolnostech. Jeho náměstek pro Evropu Robert Bradke slovenskému rozhlasu tady ve Washingtonu řekl, že se od podání přihlášky NATO změnilo. "Po útocích z 11. září a v Madridu jsme si uvědomili, že hrozby mohou přijít ze zcela jiných míst než za dob studené války. Místo hrozeb z Moskvy jsou hrozbou zbraně hromadného ničení v rukách teroristů a na to musí Aliance umět reagovat."

Rusko je ale připraveno přeskupit své vojenské síly, pokud to bude nutné. Moskva tímto způsobem reagovala především na vstup Estonska, Lotyšska a Litvy. Jak řekl náměstek šéfa ruské diplomacie Vladimír Čižov, tím, že se tyto země spolu se Slovinskem ještě nepřipojily k dohodě o konvenčních silách v Evropě, vzniká jakási šedá zóna bez omezení zbraní. Podle Vladimíra Čižova nevidí Rusko nebezpečí v tom, že se najednou u Estonska, Lotyšska a Litvy objevuje ohromné množství vojenské techniky. Moskvu prý hlavně znepokojuje možnost, že se u hranic mohou objevit vojska dalších členů Aliance.

Vstup Slovenska do NATO ovlivní také spolupráci mezi Prahou a Bratislavou. V rozhovoru pro Český rozhlas to ve Washingtonu řekl slovenský premiér Mikuláš Dzurinda s tím, že je rozpracováno více projektů. "Budeme spolupracovat v oblasti boje proti nelegální migraci. Budeme se připravovat na vstup do Schengenského systému. Stále živý je i projekt modrého nebe tedy sdílení prostředků našich vzdušných sil na zabezpečení společného operování nad Českou a Slovenskou republikou."

Naši sousedé se díky nedemokratickým praktikám prvního slovenského premiéra Vladimíra Mečiara nedostali jako jediní z vishegrádské čtyřky do NATO už při prvním rozšiřování před 5 lety. Slovensku se splnil jeden z hlavních cílů, který si vytýčilo při svém vzniku. Premiér Dzurinda novinářům tady ve Washingtonu řekl, že se Slovensko dostalo do klubu zemí, kterým je dopřána bezpečnost, jsou solidární a pro Slovensko je tak zajištěn mírový rozvoj. Od Slováků se naopak neočekává masivní vojenský vklad. Američané si zase cení, že mají zastoupení ja v Afghánistánu, tak v Iráku i na Balkáně. Cení si slovenské mechaniky a spolu s Českem také experty na zbraně hromadného ničení. V politické oblasti by mělo Slovensko pomoci dostat se do NATO dalším balkánským zemím, Albánii, Chorvatsku a Makedonii a také Bělorusku nebo Ukrajině.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Jiří Hošek, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme