NATO připravuje vyslání jednotek do Makedonie

Rada Severoatlantické aliance dala souhlas k přípravám na vyslání mírové mise, která by dohlížela na dobrovolné odzbrojení albánských povstalců v Makedonii. Pro zahájení operace, které by se účastnily dva až čtyři tisíce vojáků, si ale NATO klade několik podmínek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z Bruselu informuje zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, Rada NATO tak vyhověla makedonskému prezidentu Trajkovskému, který požádal o asistenci zahraničních vojáků při odzbrojení albánských povstalců. Aliance si však klade několik podmínek, aby vojáky do Makedonie mohla poslat. Spojenci žádají, aby odzbrojování extremistů proběhlo dobrovolně. Mírové síly NATO nemají podle Bruselu zájem násilně odzbrojovat povstalce a rozhodně se nezapojí do žádného tamního konfliktu. Další podmínkou pro vyslání mírové mise je dosažení dohody o politickém uspořádání Makedonie, která zajistí větší práva makedonským Albáncům. Pokud se situaci podaří urovnat podle zmiňovaného scénáře, vyšle NATO do této země dva až čtyři tisíce vojáků, kteří by se stali oporou tamní vlády při stabilizaci poměrů. Délka trvání mírové mise zatím nebyla stanovena.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme