V Madridu protestovaly na dva tisíce lidí, vadí jim nadcházející summit NATO i výdaje na zbrojení

Na 2200 lidí v neděli v centru Madridu demonstrovalo za mír, proti zbrojení a summitu Severoatlantické aliance, který se od úterý do čtvrtka koná ve španělské metropoli. Manifestace byla pokojná a kromě španělštiny mezi účastníky zněla i angličtina, němčina a portugalština, napsal deník El Periódico. Už v sobotu se Madridu v souvislosti se summitem NATO konala demonstrace španělských vojáků za „důstojné platy“, informovala televize Telemadrid.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes dva tisíce lidí protestovaly v neděli proti nadcházejícímu summitu NATO v Madridu

Přes dva tisíce lidí protestovaly v neděli proti nadcházejícímu summitu NATO v Madridu | Foto: Isabel Infantes | Zdroj: Reuters

Na nedělní pochod v Madridu dohlížel velký počet policistů, kteří rovněž kontrolovali autobusy, jež svážely demonstranty z různých koutů země. Někteří z policistů budou v následujícím týdnu během summitu součástí největšího nasazení španělské policie, na bezpečnost vrcholné schůzky NATO bude dohlížet na 10 000 příslušníků bezpečnostních složek.

Stoltenberg: Válka Ruska na Ukrajině může trvat roky. V podpoře však polevit nesmíme

Číst článek

Lidé v průvodu nesli transparenty s nápisy „Ne NATO“, „Vojenské výdaje dejte školám a nemocnicím“ či „Nebudeme platit vaše války“.

Jeden z účastníků, španělský levicový europoslanec Miguel Urbán novinářům řekl, že je proti „americkému imperialismu“ v NATO, který si podle něj „podrobuje Evropu“, ale i proti velmocenské militantní politice ruského prezidenta Vladimira Putina.

Organizátoři v prohlášení před začátkem akce odsoudili ruskou invazi na Ukrajinu a vyzvali španělskou vládu a EU, aby zintenzivnily diplomatické úsilí k jejímu ukončení. Odmítli zároveň další posílání zbraní Ukrajině, napsal deník El País.

Pochod začal v poledne u nádraží Atocha a prošel městem asi tři kilometry na náměstí Plaza de Espaňa, kde organizátoři přečetli krátké prohlášení. V něm mimo jiné vyzvali k rozpuštění NATO, odmítli zvyšování vojenských výdajů a vyzvali k mírovému řešení konfliktů.

NATO jako hrozba pro mír

„Jsme proti konání summitu NATO v Madridu a proti zvyšování výdajů na zbrojení,“ řekl před začátkem pochodu deníku El País ekolog Enrique Quintanilla. Podle svolavatelů akce je NATO hrozbou pro mír, což podle nich prokázaly zásahy v bývalé Jugoslávii, Iráku či Afghánistánu, které podle kritiků aliance tyto země destabilizovaly.

Švédsko učinilo důležité kroky ke splnění požadavků Turecka, uvedl šéf NATO Stoltenberg

Číst článek

Zvyšování výdajů na obranu členskými zeměmi NATO, k němuž některé země přiměly obavy kvůli ruskému napadení Ukrajiny, podporují i španělští vládní socialisté premiéra Pedra Sáncheze, druhá ze stran vládní koalice Unidas Podemos to ale kritizuje.

Sobotní demonstraci za vyšší platy vojáků zorganizovaly armádní odbory, které se obávají, že chystané zvyšování výdajů na obranu na dvě procenta HDP se nedotkne platů, ale že půjde jen o výdaje na zbraně a vojenské vybavení.

Stovky demonstrantů v sobotu v Madridu nesly mimo jiné transparenty s nápisy „Chceme spravedlivé platy“ či „Hezkými slovy rodiny nenakrmíme“. Organizátoři akce uvedli, že platy vojáků jsou nejnižší z platů španělských státních zaměstnanců.

Tento týden podle deníku El País navštívil Madrid také šéf Evropské organizace vojenských sdružení a odborů (EUROMIL) Emmanuel Jacob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme