NATO začalo i přes odpor proruské opozice střežit vzdušný prostor Černé Hory

Severoatlantická aliance začala v úterý střežit vzdušný prostor svého nejmladšího člena - Černé Hory. Start obstaralo ukázkové cvičení bojových letounů Itálie a Řecka, které se budou na hlídání vzdušného prostoru této bývalé jugoslávské republiky podílet společně s černohorskou armádou, informoval list Vijesti.

Podgorica Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po oddělení od Srbska a vyhlášení samostatnosti v roce 2006 zůstala Černá Hora bez bojových letounů | Zdroj: ČTK

Černá Hora se stala 29. členským státem NATO přesně před rokem. Vláda malé země na jadranském pobřeží svého cíle dosáhla přes silný odpor proruské opozice i Ruska samotného, které slovanskou Černou Horu považuje za svého historického spojence.

Po oddělení od Srbska a vyhlášení samostatnosti v roce 2006 zůstala Černá Hora bez bojových letounů, které by mohly ve vzdušném prostoru hlídkovat. K dispozici má jen kolem desítky vrtulníků.

Poslanci schválili posílení misí. I přes odpor KSČM a SPD vyrazí vojáci i do Pobaltí

Číst článek

Misi NATO k ochraně černohorského vzdušného prostoru slavnostně zahájila na letišti Golubovci na jižním předměstí Podgorici ukázka přinuceného přistání vetřeleckého letadla. Narušitele přitom představoval černohorský vládní letoun, na jehož palubě seděl ministr obrany Predrag Bošković.

„Můžeme s právem říci, že dnes jsme bezpečnější a že naše hranice, naše nebe, naše moře jsou chráněné před ať už neúmyslným, či úmyslným zneužitím tohoto prostoru,“ prohlásil ministr po úspěšném „zásahu“ italských a řeckých stíhaček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme