NATO: Ruské rakety porušující smlouvu jsou rizikem pro členy aliance. Snažíme se ji zachránit

Raketový systém SSC-8 vyvíjený a rozmísťovaný Ruskem je pro členské země NATO významným bezpečnostním rizikem a aliance musí být schopna na novou situaci reagovat odpovídajícím způsobem. Novinářům to ve středu po první části jednání ministrů obrany členských zemí aliance řekl v Bruselu generální tajemník organizace Jens Stoltenberg.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Systém, který je v Rusku označován jako Novator 9M729, je podle USA v rozporu s podmínkami smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF), a Spojené státy proto už zahájily půlroční proces odstoupení od této smlouvy z roku 1987. Nové mobilní systémy jsou podle aliance schopny zasáhnout evropská města jen velmi krátce poté, co bude zjištěno jejich odpálení.

Gorbačov: USA by měly o dohodě o raketách začít jednat, Rusko je k dialogu připraveno

Číst článek

Spojenci v NATO s americkým postupem souhlasí, o mobilním systému schopném nést jaderné hlavice se s Ruskem na různých úrovních snaží diskutovat už šest let, upozornil Stoltenberg.

Návrat Ruska k plnění podmínek smlouvy INF, na který Moskvě zbývá stále několik měsíců, by byl podle něj pro alianci preferovaným řešením. Aliance a její členové se budou dál na nejrůznějších fórech snažit o věci s ruskými činiteli diskutovat, Stoltenberg ve středu zmínil například blížící se bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Ani ve středu ale Stoltenberg před novináři nezmínil konkrétní kroky, které se NATO po pádu smlouvy INF chystá učinit.

Komponent střely s plochou dráhou letu SSC-8 (v Rusku označované Novator 9M729) | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„Smlouvu se v první řadě snažíme zachránit, na závěry je tedy ještě brzy. Pak má ale NATO různé možnosti, jak odpovědět. Nemusíme zrcadlově opakovat ruské kroky - letadlo za letadlo, střelu za střelu či za cokoliv, co rozmístí. Ostatně, nedělali jsme to dosud. Musíme si jen být jisti, že naše schopnosti odstrašení protivníka a obrany jsou věrohodné,“ poznamenal.

Moskva čeká tvrdé vojenské kroky Washingtonu, americké rakety ale v Pobaltí za žádnou cenu nechce

Číst článek

Zopakoval také svá slova pronesená už v úterý, že alianční reakce bude přiměřená, obranná a nebude se jednat o rozmístění nových jaderných střel v Evropě.

Ruský vývoj a rozmísťování několika praporů střel SSC-8 , které trvají několik posledních let, se podle generálního tajemníka NATO neděje izolovaně od dalších ruských kroků ze stejné doby.

„Jsou součástí širšího obrazu, kdy Rusko tvrdě investuje do moderních vojenských schopností a zbraňových systémů a na Ukrajině použilo sílu vůči svému sousedu,“ připomněl Stoltenberg. Aliance už na tento vývoj reagovala výrazným posílením svých schopností obrany především východních členských zemí.

Ve středu večer ještě ministry obrany v Bruselu čeká diskuse kromě jiného o obranném plánování a výdajích aliančních členů na obranu. Téma opakovaně připomínají Spojené státy, které ve středu poprvé reprezentoval úřadující ministr obrany Patrick Shanahan. Ve čtvrtek budou ministři obrany debatovat o aliančních misích, především o podpůrné operaci v Afghánistánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme