NATO: Rusko útočí na chytré telefony našich vojáků. Misi v Pobaltí ale neohrozí

Rusko s NATO zahájilo boj na nové a zatím neprobádané frontě, tvrdí představitelé aliance. Podle nich k tomu využívá špionáž osobních telefonů vojáků. NATO mluví o systematické kampani, která má kromě získání strategických informací také zastrašit samotné jednotky. Informoval o tom deník Wall Street Journal. Moskva organizaci jakýchkoliv ataků tohoto druhu odmítá.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka NATO před sídlem Severoatlantické aliance v Bruselu. | Zdroj: Reuters

Představitelé amerických i aliančních jednotek nad zprávami o hackerské činnosti vyjádřili znepokojení. Jak píše server listu The Wall Street Journal, vojáci NATO operující v Polsku a v Pobaltí se například setkali s cizinci, kteří detailně znali jejich osobní data.

Rusko přitom podle serveru k získání těchto dat využívá pokročilé sledovací techniky, včetně dronů a skrytých antén. To vše proto, aby získalo citlivé údaje z chytrých telefonů vojáků, kteří se momentálně zúčastní cvičení v Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku.

Podle amerického velvyslance při NATO Kay Baileyho Hutchinsona je případ  kyberšpionáže už prošetřován.  

„Zaznamenali jsme pokusy takto podkopat naše jednotky v oblasti, ale naši vojáci jsou výborně připraveni a misi zvládnou i navzdory těmto hybridním atakům,“ vypověděl pro Wall Street Journal jeden z důstojníků NATO, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Bezpečí a ochrana našich lidí je pro NATO prioritou číslo jedna,“ dodal s tím, že mise NATO není v ohrožení.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme