NATO se chce víc zaměřit na hybridní hrozby z Ruska. S Moskvou je ale dál připravené jednat

Severoatlantická aliance se musí víc zaměřit na boj proti hybridním hrozbám ze strany Ruska. V Bruselu se na tom shodli ministři zahraničí států NATO. Vztahy mezi aliančními zeměmi a Moskvou v poslední době zhoršila hlavně kauza Skripal. Z té viní NATO právě Rusko, to ale podíl na otravě bývalého špiona odmítá.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Zdroj: Reuters

Aliance musí podle jejího šéfa Jense Stoltenberga posilovat svou odolnost vůči hybridním hrozbám z Ruska a zdokonalovat opatření, jak jim čelit. Mezi tyto hrozby patří cílené šíření dezinformací nebo kybernetické útoky.

Otevřený konflikt s Moskvou ministři zahraničí NATO podle českého velvyslance Jiřího Šedivého ale neočekávají. „Nepanují obavy z toho, že by Rusko přistoupilo k nějaké vojenské konfrontaci nebo něčemu podobnému,“ popisuje pro Radiožurnál Šedivý.

Navzdory současným napjatým vztahům šéfové diplomacií potvrdili, že NATO je dál připravené s Ruskem jednat.

Ministři zahraničí odsouhlasili taky vyslání několik stovek expertů do nové alianční mise v Iráku. Jejím cílem bude cvičit irácké instruktory a pomáhat s budováním armády. Zahájení mise musí ještě schválit červencový summit NATO.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme