NATO se ještě s makedonskou vládou nedohodlo

Bez dohody skončila další schůzka představitelů NATO a makedonské vlády o tom, kolik zbraní mají albánští povstalci odevzdat. Stále proto není jasné, jestli Aliance bude moci zahájit operaci Hlavní sklizeň v pondělí ráno, jak předpokládala. S odvoláním na zdroj blízký úřadu makedonského prezidenta to uvedla agentura AFP. Cílem operace v Makedonii je odebrat zbraně, které albánští povstalci dobrovolně odevzdají vojákům NATO. Albánci se dohodli s Aliancí na vrácení 3500 zbraní, což je podle makedonské vlády příliš málo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na odzbrojování albánských povstalců se budou podílet od prvních dnů Francouzi, Britové a příslušníci italské armády. Severoatlantická aliance se ale stále nedohodla s makedonskou vládou na počtu vybraných zbraní. Zatímco NATO předpokládá, že shromáždí 3 tisíce kusů, makedonský premiér Georgijevski požaduje daleko více. Tvrdí, že 3 tisíce je natolik směšné číslo, že operace Aliance je v takovém případě zbytečná. Také někteří představitelé NATO říkají, že není nutné trvat přesně na počtu 3 tisíc, v případě, že jde o dobrovolné odevzdávání, se může vybrat daleko více ale i méně kusů. Ve čtvrtek příští týden by se měla vyhodnotit první část operace a poté Aliance usoudí, zdali je dobrovolný sběr munice a zbraní účelný. Odevzdaná výzbroj se bude z takzvaných sběrných center převážet vzduchem do Krivolaku ve střední Makedonii, kde bude zničena. Albánští povstalci tvrdí, že se svých zbraní vzdají, pokud jim k tomu jejich velitelé vydají příkaz.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme