NATO se ještě s makedonskou vládou nedohodlo

Bez dohody skončila další schůzka představitelů NATO a makedonské vlády o tom, kolik zbraní mají albánští povstalci odevzdat. Stále proto není jasné, jestli Aliance bude moci zahájit operaci Hlavní sklizeň v pondělí ráno, jak předpokládala. S odvoláním na zdroj blízký úřadu makedonského prezidenta to uvedla agentura AFP. Cílem operace v Makedonii je odebrat zbraně, které albánští povstalci dobrovolně odevzdají vojákům NATO. Albánci se dohodli s Aliancí na vrácení 3500 zbraní, což je podle makedonské vlády příliš málo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na odzbrojování albánských povstalců se budou podílet od prvních dnů Francouzi, Britové a příslušníci italské armády. Severoatlantická aliance se ale stále nedohodla s makedonskou vládou na počtu vybraných zbraní. Zatímco NATO předpokládá, že shromáždí 3 tisíce kusů, makedonský premiér Georgijevski požaduje daleko více. Tvrdí, že 3 tisíce je natolik směšné číslo, že operace Aliance je v takovém případě zbytečná. Také někteří představitelé NATO říkají, že není nutné trvat přesně na počtu 3 tisíc, v případě, že jde o dobrovolné odevzdávání, se může vybrat daleko více ale i méně kusů. Ve čtvrtek příští týden by se měla vyhodnotit první část operace a poté Aliance usoudí, zdali je dobrovolný sběr munice a zbraní účelný. Odevzdaná výzbroj se bude z takzvaných sběrných center převážet vzduchem do Krivolaku ve střední Makedonii, kde bude zničena. Albánští povstalci tvrdí, že se svých zbraní vzdají, pokud jim k tomu jejich velitelé vydají příkaz.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme