NATO se na žádost Turecka mimořádně sejde k situaci kolem IS a Kurdů

V úterý by se měli sejít zástupci zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters. O mimořádnou schůzku požádalo Turecko. To chce s partnery diskutovat o vojenských operacích, které v současnosti vede proti Islámskému státu a také proti kurdským ozbrojencům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůz turecké armády odjíždí ze stanoviště, které napadl Islámský stát (snímek z 24. července) | Zdroj: Reuters

V úterý by se měla sejít Severoatlantická rada, v níž jsou zástupci všech 28 zemí aliance.

Sejdou se podle článku 4 Washingtonské smlouvy, podle nějž může kterákoli země aliance požádat partnery o konzultaci, bude-li se obávat, že je ohrožená její bezpečnost nebo územní celistvost.

Turecká armáda v pátek začala s nálety na pozice militantních islamistů na hranicích se Sýrií a vláda také nabídla Spojeným státům dvě letecké základny k úderům proti džihádistům v Sýrii a Iráku.

Zároveň však Turecko spustilo údery na ozbrojence z Kurdské strany pracujících (PKK) v sousedním Iráku.

Nastražená bomba zabila na východě Turecka dva vojáky, Ankara obviňuje kurdské povstalce

Číst článek

Kurdové patří v oblasti k nejúspěšnějším bojovníkům proti Islámskému státu, v Turecku však zároveň tvoří opozici vůči Ankaře. V posledních dnech se situace v zemi vyostřila.

Turecko obviňuje kurdské radikály z útoků na policisty či vojáky. Kurdové zase demonstrují proti útokům na základny PKK či proti postupu policie.

Kurdové jsou v Turecku nejpočetnější menšinou, podle odhadů tvoří asi 17 procent tamních obyvatel. Žijí také v sousedním Iráku, Íránu, Sýrii, Arménii či Gruzii.

Od roku 1984 vede PKK ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a práva Kurdů v Turecku. Tento boj si už vyžádal asi 45 tisíc obětí. Před dvěma lety vyzval vězněný vůdce PKK Abdullah Öcalan bojovníky, aby ukončili ozbrojené akce a stáhli se z Turecka.

O víkendu PKK v reakci na útoky turecké armády oznámila, že příměří, vyhlášené po mírových jednání s Ankarou, už podle ní nemá smysl.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme