NATO se radí o dalším působení aliančních sil v zahraničí

Poprvé za účasti 26 členských zemí se v tureckém Istanbulu, jediné muslimské zemi Aliance, scházejí představitelé zemí a vlád NATO. Summit by měl otevřít novou etapu fungování této organizace. Šéfové států a vlád se od rána radí o novém působení aliančních sil v zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO

NATO | Foto: NATO

Agenda istanbulského summitu je rozsáhlejší, než před dvěma lety v Praze. Šéfové států a vlád se scházejí v historicky nejpočetnější sestavě. V současnosti je členem NATO 26 zemí a ani tento stav není konečný. Právě v Istanbulu by se měli dočkat příslibu vstupu Albánie, Chorvatsko a Makedonie.

Summit by měl odstartovat rozsáhlou změnu plánování vojenských misí. Severoatlantická aliance se potýká s omezeným počtem vojenských kapacit. Současná situace ukazuje, že aliance nemůže působit v několika misích najednou. I z tohoto důvodu zřejmě padne rozhodnutí ukončit misi SFOR v Bosně.

Jednou z hlavních otázek je posílení mise NATO v Afghánistánu. Aliance hodlá podle generálního tajemníka Jaapa de Hoop Scheffera rozšířit působení Severoatlantické aliance v Kábulu, aby přispěla k bezpečnosti zářijových voleb a upevnila pozici prezidenta Hamída Karzáího. Afghánistán je zatím nejsložitější operací, kterou NATO vedlo.

"Prezident Karzáí přijede do Istanbulu a my mu chceme říct, že stabilizační síly budou v jeho zemi tak dlouho, jak to bude nutné, jako podpora pro klidný průběh voleb. Nemůžeme si dovolit ztratit Afghánistán, musíme podpořit Karzáího," prohlásil Scheffer.

Jednat se bude i o Iráku. Od prvního summitu NATO po vypuknutí irácké války, která spojence hluboce rozdělila, se očekává zejména souhlas s poskytnutím pomoci Iráku při výcviku jeho bezpečnostních sil. Odpověď na příslušnou žádost předsedy irácké prozatímní vlády Ajáda Alávího má být formulována obecně. Podrobnosti, jako kde a kdo bude Iráčany cvičit, mají přijít na pořad později.

Irácké tažení před půldruhým rokem spojence z obou břehů Atlantiku hluboce rozdělilo, summit tak má přispět k opětovnému stmelení řad. NATO zatím poskytuje pouze týlovou podporu pro polský sektor, v Iráku působí 16 z 26 členských zemí.

Dopolední zahájení summitu provázely prudké střety mezi demonstranty a policií v centru Istanbulu. Demonstranti měli helmy a byli vyzbrojeni praky. Poté, co začali házet zápalné láhve, policie odpověděla slzným plynem. K potyčce došlo nedaleko od místa konání summitu.

Průběh summitu provázejí maximální bezpečnostní opatření. Události posledních týdnů v Turecku vyvolaly obavy, že by průběh jednání mohly narušit teroristické útoky. Centrum Istanbulu je obehnáno betonovými valy, v akci je přes dvacet tisíc policistů, bezletovou zónu nad městem monitoruje systém AVACS, částečně je uzavřený Bosporský průliv.

Náklady na zabezpečení summitu se podle odhadů vyšplhají na 20 miliónů dolarů. O kolik přijdou místní obchodníci, kteří museli uzavřít své krámky, nikdo ani nevyčíslil. Summit zasáhl i do soukromého života obyvatel Istanbulu. Radnice evropské části města odmítly během následujících dvou dnů uzavírat sňatky.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme