NATO se v Libyi pevně drží mandátu Rady bezpečnosti

Situace v Lybii je od tohoto týdne v rukou NATO. Spojené státy americké totiž předaly velení Severoatlantické aliance. NATO si podle českého velvyslanec při NATO Martina Povejšila uvědomuje svou odpovědnost plně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadla NATO dohlížejí na bezletovou zónu nad Libyí. | Zdroj: Reuters

„NATO není organizace, která se bezhlavě pouští do dobrodružství a celé to rozhodování se opíralo o proces, který trval několik dní a během něj NATO pečlivě zvažovalo, co taková odpovědnost obnáší,“ uvedl Martin Povejšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslanec ČR při NATO Martin Povejšil mluví o účasti Česka v operacích v Libyi ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Aliance se podle jeho slov v tuto chvíli pevně drží mandátu, který schválila Rada bezpečnosti.

„Ten jasně vymezuje akční rádius, ve kterém NATO může působit. Tím, že Severoatlantická aliance přijala odpovědnost za všechny úkoly, včetně obrany a ochrany civilního obyvatelstva, tak samozřejmě vytváří svým působením na zemi v Libyi novou situaci, která se může projevit odlišnou dynamikou politických procesů v Libyi, ale NATO není jejím strůjcem,“ řekl Martin Povejšil.

Role České republiky podle jeho slov spočívá v podílu na rozhodovacích procesech, což je úkol Severoatlantické rady, účasti ČR ve velitelské struktuře a v aliančních programech, například v programu průzkumných letadel Avax.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme