NATO stojí v kauze Vrbětic za Českem. Podle organizace jde o příklad nebezpečného chování Ruska

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která vyšetřuje „zlovolné aktivity“ Ruska na svém území. Podle agentury Reuters to v neděli řekl nejmenovaný představitel NATO. Uvedl přitom, že kauza je dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo i Polsko, Německo nebo Ukrajina.

Brusel/Varšava (Aktualizováno: 18:56 18. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrála Severoatlantické aliance. ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze v souvislosti s podezřením na podíl ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci.

„Jde o další případ nebezpečného chování Ruska. Vyjadřujeme soustrast příbuzným obětí exploze ve Vrběticích. Ti, kdo jsou za to zodpovědní, musejí být pohnáni k odpovědnosti,“ uvedl představitel NATO.

Prahu už dříve v jejím rozhodnutí podpořily Spojené státy, Británie, Slovensko a nově také Polsko. „Polsko plně podporuje rozhodnutí Česka o vypovězení ruských diplomatů zapletených do výbuchu v muničním skladu z roku 2014,“ napsalo polské ministerstvo zahraničí na twitteru. „Solidarita a rychlá akce spojenců nás posilují,“ dodalo.

Podle německého velvyslance v Praze Christopha Isranga jsou výsledky vyšetřování českých orgánů znepokojivé. „Německo stojí po boku svých českých partnerů a přátel,“ napsal na twitteru diplomat. Podporu České republice vyjádřil i šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. „My na Ukrajině známe ty zákeřné metody Ruska až moc dobře,“ uvedl ukrajinský ministr, kterého cituje server Unian.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme