NATO si musí naordinovat zeštíhlení a především pružnost

Schůzka představitelů dvaceti osmi členských zemí projedná mimo jiné také koncept, jak obranu pořídit levněji. Ten je jedním ze tří hlavních bodů summitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z lodí hlídkujících v Lisabonu kvůli ochraně účastníků summitu NATO | Zdroj: ČTK

„Bude se jednat o zeštíhlení struktur aliance v důsledku šetření. Zruší se několik agentur, bude se šetřit na velení a na strukturách, propustí se několik tisíc lidí,“ přiblížil záměry český ministr obrany Alexandr Vondra.

Úsporná opatření s sebou nesou i požadavek efektivnějšího fungování aliance. Ten vyslovily Spojené státy, které jsou samy vzorem pružnějšího jednání. Jejich rozhodnutí intervenovat kdekoli ve světě následuje samotná intervence v řádu dnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svět o desáté Rádia Česko přinesl prostřednictvím zpravodaje Pavla Nováka podrobné informace ze začátku lisabonského summitu NATO

„U aliance je to otázka týdnů, měsíců i let,“ hodnotí zpravodaj ČRo Pavel Novák. „Jsme toho svědky i teď – protiraketová obrana se probírá už na třetím summitu, je to těžkopádné a nepřátelé by mohli NATO předběhnout.“

Aliance má v současnosti čtrnáct agentur, které zaměstnávají zbytečně moc lidí. Jejich počet by se měl snížit na tři. Stejně tak se bude propouštět na partikulárních velitelstvích, která byla rozmístěna v některých členských zemích – například v Itálii, Španělsku, Portugalsku nebo Řecku.

O úsporách a nutnosti jejich přijetí přesvědčovali generály Armády České republiky včera také český ministr obrany Alexandr Vondra, premiér Petr Nečas i prezident Václav Klaus.

Nová strategie musí ochránit i země se zvláštními požadavky

Strategickou koncepci NATO připravil tým vedený bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Obsahuje především plán, jak by se měla aliance bránit raketovým útokům z některých nespolehlivých zemí. Těmi se myslí například Írán, možná Sýrie, ale i Severní Korea.

„Může se stát, že některé členské státy budou hlasovat pro tuto koncepci jen za určitých podmínek. Například Turecko, které je sousedem potenciálně nebezpečných zemí, bude zřejmě požadovat nějaký podpůrný systém, třeba americké Patrioty, aby ochránily východní část země, kterou nelze zahrnout pod protiraketový deštník,“ vysvětluje Novák.

Summit podle něho zasahuje do života Lisabonu jen okrajově, protože se odehrává na výstavišti, které je od centra metropole vzdálené. „Omezení jsou v obchodním centru u výstaviště, jsou tu ploty, dvojitá kontrola rentgenovými rámy i ručně. Týká se to ovšem spíše novinářů a jiných návštěvníků omezeného prostoru, nikoli obyvatel Lisabonu,“ popisuje.

Pavel Novák, Martina Mašková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme