NATO spustí novou operaci ve Středozemním moři. Kvůli boji s terorismem i sběru informací

Severoatlantická aliance spustí novou námořní bezpečnostní operaci ve Středozemním moři s názvem Sea Guardian (Mořský strážce). Novinářům to dnes na summitu NATO řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Aliance chce podle něj v centrálním Středomoří úzce spolupracovat s loďmi operace Sophia, kterou Evropská unie spustila v reakci na migrační krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranná operace ve Středozemním moři. Na snímku člun s migranty, španělské letadlo a italská loď | Zdroj: Reuters

Rozsah nové alianční operace bude podle Stoltenberga široký - od sběru zpravodajských informací přes boj s terorismem až po výcvik.

„Konkrétní úkoly budeme definovat podle konkrétních potřeb,“ uvedl Stoltenberg s tím, že nyní si plánovači NATO sednou se svými partnery z EU, aby zjistili, jak nejlépe kombinovat možnosti obou organizací.

Stavět přitom NATO i unie mohou na úspěšné vzájemné spolupráci v Egejském moři, kde alianční plavidla pomáhají úsilí EU zastavit příliv uprchlíků z Turecka do Řecka.

To se v zásadě podařilo, také v důsledku jarní dohody mezi unií a Ankarou. Do středu pozornosti EU se tak opět dostala migrační trasa v centrálním Středomoří, kde především z Libye míří k italským břehům stále přibližně stejné počty především ekonomických migrantů jako loni.

Nebojová operace NATO bude v Afghánistánu pokračovat i po roce 2016. Češi by mohli školit piloty

Číst článek

Generální tajemník NATO dnes připomněl páteční podpis deklarace o spolupráci aliance s Evropskou unií. Znamená to podle něj skutečně novou úroveň kooperace v mnoha oblastech od kyberprostoru po námořní operace. „Jen v minulém měsíci jsme udělali víc než za předchozích 13 let,“ poznamenal Stoltenberg.

Potvrdil také, že nová námořní operace NATO ve Středozemním moři vznikne transformací letité akce Active Endeavour (Aktivní úsilí), která byla jako poměrně úzce zaměřená protiteroristická operace spuštěna v roce 2001 v reakci na teroristické útoky v USA.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme