Státy NATO podporují mezinárodní zapojení v Sýrii, názory na další postup se ale podle Stoltenberga liší

Mezi státy Severoatlantické aliance je široká podpora mezinárodního řešení situace v severovýchodní Sýrii. Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po první části zasedání aliančních ministrů, kteří diskutovali i o možném zapojení do vytvoření bezpečné zóny v Sýrii. Za situace, kdy zvláště evropští partneři Ankary tvrdě kritizují turecký vojenský vpád do Sýrie, bylo ovšem podle Stoltenberga slyšet rozdílné názory na další postup.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Mezi spojenci je široká podpora politického řešení a silnějšího mezinárodního zapojení,“ řekl po jednání Stoltenberg.

Trump nařídil zrušit sankce uvalené na Turecko. Ankara podle něj slíbila, že ukončí bojové operace

Číst článek

Ankara zdůvodňuje ofenzivu v Sýrii snahou vytlačit z pásma u své hranice kurdské teroristy; Turci tak označují mimo jiné kurdské milice, které byly v minulosti spojencem USA v boji proti teroristické organizaci Islámský stát. Zvláště země Evropské unie tureckou operaci odsuzují a minulý týden se zavázaly k přerušení exportu zbraní do Turecka.

Ministři diskutovali mimo jiné o německém návrhu na vytvoření bezpečného pásma v Sýrii, které by zajišťovali vojáci některých aliančních zemí. Na výraznější pokrok během ministerské schůzky však podle diplomatů nebyl prostor zvláště s ohledem na mírnější postoj Spojených států, které s Tureckem uzavřely dohodu o příměří na severu Sýrie; prezident Donald Trump poté rozhodl o zrušení protitureckých sankcí. Turecko má po USA druhou největší armádu v alianci a obě země jsou pro evropské státy klíčovými partnery.

Stoltenberg proto hodnotil dnešní jednání jako „otevřenou a upřímnou diskusi mezi přáteli a spojenci“, z níž nevzešel žádný konkrétní návrh. „Plně podporujeme politické řešení pod patronátem OSN,“ uvedl šéf NATO s tím, že aliance chápe bezpečnostní obavy Turecka.

Na večeři budou ministři spojeneckých zemí jednat o nových strategiích v boji proti kybernetickým hrozbám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme