Státy NATO souhlasí s rozšířením mise v Iráku, řekl Stoltenberg po jednání s aliančními ministry obrany
Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance souhlasí s rozšířením výcvikové mise v Iráku. Uvedl to ve středu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož aliance diskutuje o této možnosti s iráckou vládou. Podpora ze strany vedení země, které v lednu požádalo o odchod amerických vojáků, je podle šéfa aliance zásadní podmínkou pro pokračování mise.
K posílení přítomnosti na Blízkém východě vyzval v lednu spojence americký prezident Donald Trump. Ten již delší dobu hovoří o stahování amerických vojáků, kterých v zemi působí 5000 v rámci boje proti teroristické organizaci Islámský stát.
Po íránském útoku utrpěla stovka amerických vojáků traumatické poranění mozku. Co jim hrozí?
Číst článek
Situace se zkomplikovala po zabití prominentního íránského generála Kásema Solejmáního, které začátkem roku vyvolalo odvetné útoky Teheránu na spojenecké základny v Iráku. Irácký premiér poté požádal Spojené státy, aby předložily plán na odchod svých sil ze země. NATO navíc z bezpečnostních důvodů přerušilo výcvik místních bezpečnostních sil.
„Všichni spojenci dnes podpořili rozhodnutí udělat v Iráku více,“ prohlásil Stoltenberg po dvouhodinovém jednání s aliančními ministry obrany. Podmínkou na rozšíření aktivit je však podle něho souhlas irácké vlády, o němž nyní NATO jedná.
Cílem mise, na níž se od předloňského října podílí několik stovek vojáků včetně čtyř desítek českých, je výcvik iráckých bezpečnostních sil k tomu, aby dokázaly zamezit návratu Islámského stázu. Stoltenberg nechal dnes bez odpovědi dotaz na to, zda některé alianční země přislíbily zvýšit počet svých vojáků v zemi.