Pavel ve Washingtonu mluvil i se Zelenským. Navázali na jednání ve Švýcarsku o munici a vývoji bojů

Vrcholem druhého dne summitu NATO byla večeře v Bílém domě. Před odjezdem na slavnost se prezident Petr Pavel krátce setkal se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. „Diskutovali o (...) aktuální situaci na bojišti, české muniční iniciativě, ale i zahájení přístupových jednání o vstupu do Evropské unie,“ okomentoval schůzku prezidentův mluvčí Vojtěch Šeliga.

Od zpravodajky z místa Washington D.C. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel a Zelenský se krátce potkali ve středu večer na washingtonském summitu NATO

Pavel a Zelenský se krátce potkali ve středu večer na washingtonském summitu NATO | Foto: Viet Tran | Zdroj: CNN Prima NEWS

Prezident Petr Pavel se ve středu večer potkal s ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským. Oba přicestovali tento týden do Washingtonu na summit NATO. 

„Diskutovali o naplňování mírového plánu prezidenta Zelenského v návaznosti na jednání na summitu ve Švýcarsku, aktuální situaci na bojišti, české muniční iniciativě, ale i zahájení přístupových jednání o vstupu do Evropské unie,“ popsal po schůzce prezidentův mluvčí Vojtěch Šeliga.

Za českou stranu Pavla doprovodila také ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nebo náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka.

„Setkání prezidentů proběhlo ve velmi dobré náladě. Potvrdili jsme si dlouhodobou podporu České republiky pro Ukrajinu a pro bezpečnost v Evropě. Došlo i na konkrétní témata obranné spolupráce a musím říct, že Ukrajina je opravdu vděčná za všechnu pomoc, které se jí z české strany dostává,“ doplnil šéf diplomacie Lipavský.

Kolem Ukrajiny a ruské agrese se točí většina agendy summitu, který je částečně zastíněný nadcházejícími americkými prezidentskými volbami. Pavel ve středu na aliančním diskusním fóru připomněl, že zpoždění v pomoci Ukrajině ji stálo mnoho životů i území.

Nadcházející program

Program všech 32 lídrů zemí NATO je na washingtonském summitu rozplánovaný do poslední minuty. Pavel i Zelenskyj po schůzce pospíchali na večeři do Bílého domu, kde je i ostatní státníky hostil americký prezident Joe Biden.

Washingtonský summit, na kterém si lídři připomínají také 75 let od založení Aliance, končí ve čtvrtek odpoledne. Prezidenty a premiéry členských zemí ještě čeká druhé jednání Severoatlantické rady a také jednání loni založené Rady NATO-Ukrajina. Právě té se zúčastní i Zelenskyj.

Jeho země sice ani letos oficiální pozvánku do NATO nedostane, ale už ve středu večer generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg novinářům řekl, že „otázkou není, zda Ukrajina vstoupí do NATO, ale kdy se tak stane“. 

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme