NATO Turecko chránit nebude

Žádost Spojených států o podporu Turecka v případě války v Iráku v NATO neprošla. Zablokovaly ji Belgie a Francie a podle neověřených zpráv i Německo. Tento krok by mohl podkopat úsilí o diplomatické řešení situace v Iráku, praví se v prohlášení francouzských diplomatů, kteří zastavili proceduru k projednávání této otázky a vpodstatě americkou žádost smetli ze stolu. Představitelé NATO jednají v tuto chvíli o dalším postupu. Francie už dala před několika dny jasně najevo, že hodlá tento krok učinit. Podle amerických představitelů znamená rozhodnutí Francie další prohloubení rozporů mezi Washingtonem a Paříží.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ankara

Ankara

Francouzští diplomaté zatím nereagovali na prohlášení amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, který v dnešním vydání listu Figaro označil postoj Německa, Francie a Belgie za neštěstí.

přípravy na války proti Iráku se snaží zastavit i papež Jan Pavel II. Do Bagdádu posílá na mírovou misi kardinála Rogera Etchegaraye. Papežův zmocněnec, který odjíždí dnes, má iráckému prezidentovi Saddámu Husajnovi předat osobní poselství Jana Pavla II. Potvrdil to vatikánský mluvčí a upřesnil, že cílem mírové mise je odvrátit válku a pokusit se přesvědčit irácké úřady, aby spolupracovaly s mezinárodním společenstvím. Tím však mírové iniciativy Vatikánu nekončí. 14. února papež přijme druhého nejvyššího představitele Iráku Thárika Azíze a 18. února se očekává návštěva generálního tajemníka OSN Kofiho Annana.

Vědunka Lunardi, Markéta Kaclová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme