‚Tropický Trump‘ v Bílém domě. Ve hře je vstup Brazílie do NATO, zaznělo na schůzce s Bolsonarem

Spojené státy vážně zvažují možnost členství Brazílie v NATO nebo jinou možnou formu aliance. Při setkání s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem to v úterý v Bílém domě řekl prezident USA Donald Trump. Konstatoval, že Washington rovněž podporuje zájem Brazílie o členství v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), v níž je mimo jiné členem i Česko.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Jair Bolsonaro si se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem při setkání v Bílém domě vyměnil národní fotbalový dres | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Bolsonaro, označovaný za krajně pravicového politika a obdivovatele nynějšího šéfa Bílého domu, před setkáním s Trumpem ocenil restriktivní migrační politiku Spojených států.

Jiří Šedivý o Česku v NATO: Nejsme zelenáči, v Afghánistánu jsme byli vždy viditelní a kvalitní

Číst článek

Brazilský prezident také přivítal Trumpův záměr vybudovat zeď na hranicích s Mexikem. Zavázal se, že zahájí novou etapu ve vztazích své země s USA.

„Velká většina potenciálních migrantů nemá dobré úmysly. Nehodlají činit dobro ve prospěch amerického lidu,“ řekl v rozhovoru pro televizi Fox News.

„Otevřu mu (Trumpovi) své srdce a udělám vše ve prospěch lidu Brazílie a USA,“ prohlásil prezident, jehož americká média překřtila na „tropického Trumpa“.

Americký prezident v úterý Bolsonarovi v Bílém domě řekl, že vztahy mezi oběma zeměmi nebyly nikdy lepší. „Nikdy jsme si nebyli blíž,“ prohlásil Trump.

Situaci ve Venezuele, která má být důležitým bodem jednání obou prezidentů, komentoval Trump slovy, že pokud jde o odstranění Nicoláse Madura od moci, zůstávají otevřené „všechny možnosti“. To, co se děje ve Venezuele, je podle prezidenta USA ostudné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme